Joseph Biden o schôdzke s Vladimírom Putinom

ŽENEVA – Americký prezident Joseph (Joe) Biden hovoril o svojich návrhoch týkajúcich sa kybernetickej bezpečnosti a uviedol, že strany sa dohodli na začatí dialógu o strategickej stabilite.

O dodávkach vakcíny Sputnik V na Slovensko Vladimír Putina a Joseph Biden nerokovali,

Rusko a USA musia vypracovať „základné pravidlá hry“ a nová studená vojna nie je v záujme žiadnej zo strán. Nasledujúce mesiace ukážu, či môžu spolupracovať, uviedol americký prezident Joe Biden po stretnutí so svojím ruským náprotivkom Vladimirom Putinom.

Na tlačovej konferencii, na ktorej bola prítomná iba americká tlač, a ktorá sa ukázala byť polovičnou dĺžkou Putinovej tlačovej konferencie, ktorá jej predchádzala, hovoril Biden o svojich návrhoch v oblasti kybernetickej bezpečnosti a oznámil, že strany sa dohodli na začatí dialógu o strategickej stabilite . Pozrime sa na to hlavné z toho, čo povedal prezident Spojených štátov amerických.

HODNOTENIE STRETNUTIA

„Musím povedať, že tón celého nášho stretnutia <…> bol dobrý, pozitívny.“ „Neboli vyhrážky, boli to iba vyhlásenia: ak urobíte toto, urobím to.“ „Viem, že na tomto stretnutí panovalo veľké vzrušenie, ale pre mňa je toto stretnutie priamočiare“: uskutočnilo sa preto, lebo „neexistuje žiadna náhrada za osobný dialóg medzi lídrami“.

VZŤAHY S RUSKOM

“Prezident Putin a ja máme jedinečnú zodpovednosť za budovanie vzťahov medzi dvoma silnými a hrdými krajinami. A tieto vzťahy musia byť stabilné a predvídateľné.” „Prezidentovi Putinovi som povedal, že potrebujeme základné pravidlá hry.“ “Musíme byť schopní spolupracovať tam, kde to vyhovuje našim spoločným záujmom. Pokiaľ ide o oblasti, v ktorých máme nezhody, chcel som, aby prezident Putin pochopil, prečo hovorím, čo hovorím a robím, čo robím, a ako budem reagovať na konkrétne typy činy, ktoré poškodzujú americké záujmy. ““

„Existujú skutočné vyhliadky na to, aby sme výrazne zlepšili vzťahy medzi našimi dvoma krajinami bez toho, aby sme ohrozili čokoľvek založené na našich zásadách a hodnotách.“

AGENDA USA 

“Prezidentovi Putinovi som povedal, že môj program nie je proti Rusku ani proti nikomu inému. Programom pre amerických občanov je boj proti pandémii koronavírusov, obnova našej ekonomiky, obnovenie vzťahov po celom svete s našimi spojencami a priateľmi, ochrana našich občanov.” .. .


STRATEGICKÁ STABILITA

“Podrobne sme diskutovali o krokoch, ktoré by mali naše krajiny podniknúť v oblasti kontroly zbraní a znižovania rizika konfliktu. S potešením vám oznamujem, že sme sa dohodli na začatí bilaterálneho dialógu o strategickej stabilite.”

KYBERNETICKÁ BEZPEČNOSŤ 

USA navrhli chrániť „určité objekty kritickej infraštruktúry“ vrátane energie pred kybernetickými útokmi; predložili zoznam 16 takýchto sektorov. O kybernetických útokoch nemohla byť žiadna „vojenská odpoveď“.
Zmluvné strany sa dohodli, že nariadia odborníkom, aby identifikovali neprijateľné typy kybernetických útokov a zvážili konkrétne prípady.

STUDENÁ VOJNA 

„Nemyslím si, že [Putin] je orientovaný na studenú vojnu s USA.“ Samotný Biden na rokovaniach uviedol, že nová studená vojna „zjavne nie je v záujme oboch strán“.

OBCHOD

“Nemám problém s Ruskom obchodovať, pokiaľ to robia na základe medzinárodných noriem. Je v našom záujme, aby ruský ľud ekonomicky uspel.”

ĽUDSKÉ PRÁVA 

“Povedal som mu, že americký ľud nikdy nebude dôverovať prezidentovi, ak nebude obhajovať demokratické hodnoty a univerzálne slobody všetkých ľudí. Toto je súčasť DNA našej krajiny. Takže som povedal, že ľudské práva budú vždy” na stole. “pri prenasledovaní Ruska za porušovanie ľudských práv, ale v tom, kto sme.“

ARKTÍDA 

Vedúci predstavitelia rokovali o tom, ako to urobiť, „aby Arktída zostala regiónom, v ktorom existuje spolupráca, a nie konflikt“.

UKRAJINA 

“Znovu som potvrdil neochvejný záväzok Spojených štátov podporovať suverenitu a územnú celistvosť Ukrajiny. Dohodli sme sa, že sa zapojíme do diplomacie pri implementácii minských dohôd.”

ALEXEJ NAVAĽNYJ

„Jasne som uviedol, že verím, že následky (možného úmrtia Alexeja Navaľného v miestach uväznenia – pozn. TASS) budú pre Rusko katastrofálne.“

BIELORUSKO

“Zdieľal som naše obavy z Bieloruska. Nesúhlasil s tým, čo sa stalo, ale povedal, že ide o to, čo s tým teraz.”

AFGANISTAN, IRÁN A SÝRIA

„[Putin] naznačil, že je pripravený, citujem, pomôcť Afganistanu – nebudem sa teraz rozpisovať – ​​a pomôcť Iránu.“ Posledne uvedené sa týka najmä skutočnosti, že Irán „nedostáva jadrové zbrane“.
Vedúci predstavitelia diskutovali aj o „naliehavej potrebe zachovať a znovuotvoriť humanitárne koridory v Sýrii“.

POL ROKA PO

Biden uviedol, že na stretnutí nastolil otázku prípadov „dvoch neprávoplatne odsúdených občanov USA – Paula Whelana a Trevora Reeda“, pričom nešpecifikoval, k akým dohodám došlo. Potom poznamenal: „V priebehu nasledujúcich 6 – 12 mesiacov zistíme, či budeme viesť skutočný dialóg o strategickej stabilite.