Jay Powell uviedol, že dosiahnutie cieľovej inflácie v USA “potrvá dlhšie, ako sa očakávalo”

WASHINGTON – Komentár predsedu amerického Federálneho rezervného systému prišiel uprostred rastúcich pochybností o tempe znižovania úrokových sadzieb v tomto roku.

Predseda amerického Federálneho rezervného systému Jay Powell uviedol, že bude pravdepodobne trvať “dlhšie, než sa očakávalo”, kým sa inflácia vráti k 2-percentnému cieľu a ospravedlní znižovanie úrokových sadzieb.

Predseda amerického Federálneho rezervného systému Jay Powell reční v utorok vo Wilson Centre vo Washingtone © Samuel Corum/Bloomberg

“Na zasadnutí [Federálneho výboru pre voľný trh] sme povedali, že budeme potrebovať väčšiu istotu, že inflácia sa stabilne približuje k 2 %, než bude vhodné uvoľniť politiku,” povedal Powell v utorok.

“Nedávne údaje o inflácii nám jednoznačne neposkytli väčšiu dôveru, ale naopak naznačujú, že dosiahnutie tejto dôvery bude pravdepodobne trvať dlhšie, než sa očakávalo.”

Fed už skôr uviedol, že má v úmysle znížiť sadzby z 23-ročného maxima 5,25 – 5,5 % v tomto roku, ale o načasovaní prvého kroku sa teraz diskutuje v súvislosti so známkami trvalej sily americkej ekonomiky a vyššej než očakávanej inflácie.

“Najnovšie údaje o inflácii nám zjavne nedodali viac dôvery, ale naopak naznačujú, že dosiahnutie tejto dôvery bude pravdepodobne trvať dlhšie, než sa očakávalo.”
Fed už skôr uviedol, že v tomto roku má v úmysle znížiť sadzby z 23-ročného maxima 5,25 – 5,5 %, ale o načasovaní prvého kroku sa teraz diskutuje v súvislosti so známkami trvalej sily americkej ekonomiky a vyššej než očakávanej inflácie.
Powellove vyjadrenia prišli po tom, ako marcové údaje o indexe spotrebiteľských cien, ktoré boli lepšie, než sa očakávalo, spôsobili, že trhy upustili od očakávaní, že Fed zníži sadzby už v júni. Investori teraz predpokladajú, že prvý krok príde v septembri, pričom viac ľudí verí, že v tomto roku dôjde k jednému alebo viacerým zníženiam. Kurzy na jedno zníženie úrokových sadzieb sa po Powellovom prejave zvýšili.

Hoci je cieľ Fedu spojený s ďalším indexom inflácie, výdavkami na osobnú spotrebu, Powell tiež poznamenal, že jadrový index PCE, ktorý nezahŕňa volatilné náklady na potraviny a energie, sa v marci oproti februáru pravdepodobne zmenil len málo a dosiahol 2,8 %.

Predseda Fedu dodal, že medziročné miery boli “v skutočnosti nad touto úrovňou” počas posledných troch a šiestich mesiacov.

Vyjadrenia predsedu Fedu poukazujú na zväčšujúci sa rozdiel medzi očakávaniami sadzieb Fedu a ostatných hlavných centrálnych bánk.