JAR: rand sa pomaly stáva konkurenciou USD

JOHANESBURG –  Hlavný menový stratég investičnej banky Absa CIB, Mike Keenan, našiel v Afrike konkurenta doláru, píše CNBC. Podľa finančníka je to juhoafrický rand.

V súčasnosti sa obchoduje za 16,3 jednotky za dolár. Od začiatku roka stratila národná mena Južnej Afriky voči doláru 16,5 percenta svojej hodnoty.

V posledných týždňoch sa však rand začal posilňovať. Od júna jeho kurz voči doláru vzrástol o päť percent. Keenan predpovedá, že do konca roka to bude 15,75 R $ za dolár.

Posilnenie bude spôsobené skutočnosťou, že väčšina rizík, ktoré berú do úvahy investori (inštitucionálni aj súkromní), už stratila svoju relevantnosť a bola zohľadnená v úvodzovkách: mnohé z nich väčšinu roka predávali aktíva denominované v rande a báli sa kúpiť nové, ale teraz sú pravdepodobne stratégia zmeny.

Pokles vyvrcholil v marci, keď Juhoafrická republika, podobne ako väčšina krajín sveta, zaviedla veľké obmedzenia v boji proti koronavírusom. Odvtedy je však Rand naďalej najlikvidnejšou menou Afriky – a to aj po znížení ratingu štátnych dlhopisov na junk úroveň, ktorá väčšine inštitucionálnych investorov bráni investovať do miestnych nástrojov.

V blízkej budúcnosti sa podľa Keenana v Juhoafrickej rezervnej banke pristúpi k sprísňovaniu menovej politiky: začne zvyšovať sadzby, aby sa zabránilo inflácii a riziku prehriatia ekonomiky, čo priláka nových investorov. Impulz k Randovi dostanú aj kupujúci nehnuteľností v Južnej Afrike, ktorí majú oneskorený dopyt.

V lete ekonómovia označili austrálsky a novozélandský dolár, ako aj juhokórejský won za najoceňovanejšie meny počas koronavírusu. Dôvodom optimizmu a dôvery investorov bola vo všetkých prípadoch úspešná vládna politika zabraňujúca šíreniu infekcie. Posilnenie národnej meny je zároveň spojené s negatívnymi dopadmi na ekonomiku v podobe straty konkurencieschopnosti s produktmi miestnych výrobcov na zahraničných trhoch.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.