Japonsko-americký ekonóm Charles Horioka
Charles Yuji Horioka, narodený 7. septembra 1956 v Bostone, Massachusetts, je japonsko-americký ekonóm s bydliskom v Japonsku.
Horioka získal titul BA a Ph.D. tituly z Harvardskej univerzity a v súčasnosti je profesorom na Výskumnom inštitúte ekonómie a obchodnej správy, Kobe University v Japonsku. Súčasne je významným profesorom a riaditeľom Výskumného inštitútu ázijského rastu (Kitakyushu City, Japonsko) a pozvaným profesorom a emeritným profesorom na Inštitúte sociálneho a ekonomického výskumu Univerzity v Osake (Osaka, Japonsko). Predtým vyučoval na Stanforde , Kolumbii , Kjóte a Osake Univerzity a Filipínskej univerzity v Dilimane, kde bol profesorom technológie a evolučnej ekonómie rodiny Vea.
V roku 2021 sa stal prezidentom Spoločnosti ekonomiky domácností (SEHO), v roku 2022 viceprezidentom Japonskej ekonomickej asociácie a v roku 2018 členom rady Medzinárodnej asociácie pre výskum príjmov a bohatstva (IARIW). 15 rokov (od roku 1998 do roku 2013) je spoluredaktorom časopisu International Economic Review a v súčasnosti je spoluredaktorom časopisu Review of Economics of the Household a pridruženým redaktorom alebo redakčným poradcom mnohých ekonomických časopisov. Je tiež vedeckým spolupracovníkom a spoluriaditeľom japonského projektu Národného úradu pre ekonomický výskum (NBER, Cambridge, Massachusetts).
Vo svojom článku s Martinom Feldsteinom „Domáce úspory a medzinárodné kapitálové toky“, publikovanom v Ekonomickom časopise v roku 1980, Horioka zdokumentoval pozitívnu koreláciu medzi dlhodobými úsporami a mierami investícií v jednotlivých krajinách. Tento výsledok sa stal známym ako hádanka alebo paradox Feldstein-Horioka a článok je jedným z najcitovanejších v medzinárodných financiách. Špecializuje sa na makroekonómiu, ekonomiku domácnosti a rodiny, japonskú ekonomiku a ázijské ekonomiky a napísal množstvo odborných článkov o spotrebe, sporení a správaní sa odkazov a vzťahoch medzi rodičmi a deťmi v Japonsku, Spojených štátoch, Číne, Indii, Kórea a Ázia všeobecne.
V roku 2001 bol Horioka ocenený cenou Siedmeho japonského ekonomického združenia Nakahara (japonská obdoba medaily Johna Batesa Clarka ), ktorá sa každoročne udeľuje najvýznamnejším japonským ekonómom vo veku 45 rokov alebo mladším. Podľa rebríčka Research Papers in Economics (RePEc)/IDEAS je na šiestom mieste medzi ekonómami žijúcimi v Japonsku a má približne 9000 citácií v službe Google Scholar.