Jamie Dimon priznal zvýšenie sadzieb Fedu o 8 %

NEW YORK – Vo výročnom liste investorom šéf JPMorgan hovorí, že inflácia by mohla byť „silnejšia“, ako trhy očakávajú

Generálny riaditeľ JPMorgan Chase Jamie Dimon varoval, že inflácia a úrokové sadzby v USA môžu zostať vyššie, ako trhy očakávajú kvôli vysokým vládnym výdavkom.

Šéf najväčšej americkej banky podľa aktív vo svojom výročnom liste akcionárom uviedol, že JPMorgan akceptuje, že úrokové sadzby môžu byť až 8 percent alebo až 2 percentá. „Je dôležité poznamenať, že ekonomiku poháňa veľké množstvo vládnych výdavkov a minulé stimuly,“ napísal Dimon. Okrem toho rastie tlak na zvýšenie výdavkov, keďže pokračujeme v prechode na ekologickejšiu ekonomiku, reštrukturalizujeme globálne dodávateľské reťazce, zvyšujeme vojenské výdavky a zápasíme s rastúcimi nákladmi na zdravotnú starostlivosť.“ “To by mohlo viesť k tvrdšej inflácii a vyšším sadzbám, než trhy očakávajú,” dodal.

Dimonove komentáre prišli, keď finančné trhy neustále znižovali svoje očakávania týkajúce sa počtu znížení sadzieb Federálneho rezervného systému v tomto roku. Trhy oceňujú dve štvrťbodové zníženia sadzieb Fedu v roku 2024 zo súčasného 23-ročného maxima a len 50% šancu na tretie, čo je prudká zmena od začiatku roka, keď sa očakávalo šesť až sedem znížení. Výpredaj amerických dlhopisov pokračoval aj v pondelok, čím zvýšil výnos dvojročného dlhopisu, ktorý je citlivý na mieru, o 0,05 percentuálneho bodu na 4,78 percenta, čo je jeho najvyššia úroveň od novembra. Výnos z benchmarku 10-ročných štátnych dlhopisov vzrástol o 0,05 percentuálneho bodu na 4,43 percenta. Dimon tiež použil svoj list, aby varoval, že boom súkromných pôžičiek môže predstavovať „neočakávané riziko na trhoch“, pričom povedal, že rýchlo sa rozvíjajúci priemysel má veľa „veľmi inteligentných a kreatívnych“ hráčov, ale „nie všetci sú takí dobrí“.

„Problémy na trhu súkromných pôžičiek spôsobené zlými hráčmi sa môžu dostať aj k dobrým hráčom, aj keď sú súkromné ​​požičiavanie peňazí držané roky,“ povedal Dimon. “Ak majú investori pocit, že sa s nimi zle zaobchádza, začnú kričať a vláda na tieto sťažnosti odpovie.”

Povedal, že je „rozumné predpokladať, že v určitom bode sa regulácia zameria na súkromné ​​trhy, ako aj verejné trhy“.

Dimon varoval, že nedávne geopolitické udalosti „môžu vytvoriť riziká, ktoré prevýšia čokoľvek od druhej svetovej vojny“, pričom poukázal na vojenský konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou a súčasné násilie na Blízkom východe.

“Dôsledky týchto udalostí by tiež mali ukončiť myšlienku, že Amerika môže stáť sama,” povedal Dimon. “Samozrejme, americkí lídri musia vždy klásť Ameriku na prvé miesto, ale globálny mier a poriadok sú životne dôležité pre americké záujmy.”

Pokiaľ ide o umelú inteligenciu, Dimon povedal, že JPMorgan „má úplnú istotu, že dopad bude mimoriadny“ a porovnal potenciálny vplyv technológie s dopadom tlače, elektriny a internetu.

Dimon (68) vedie JPMorgan od roku 2006 a jeho nástupca je horúcou témou na Wall Street.

V zástupnom vyhlásení zverejnenom v pondelok banka uviedla, že „riadna výmena generálneho riaditeľa v strednodobom horizonte“ je najvyššou prioritou jej predstavenstva.

JPMorgan uviedla, že jej predstavenstvo „trávi značný čas identifikáciou členov prevádzkového výboru, ktorí sú akcionárom dobre známi ako silných potenciálnych kandidátov na generálnych riaditeľov“ a vymenovala niekoľko vedúcich pracovníkov zapojených do nedávnej zmeny vedenia.

(Pripravené na základe materiálov z The Financial Times)

 

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.