Islámska revolučná garda zajala cudzí tanker

Námorná jednotka iránskych jednotiek Islamskej revolučnej gardy (IRG) zabavila zahraničný tanker, ktorý pašoval 700 000 litrov paliva v oblasti blízko ostrova Farsi – malého, neúrodného iránskeho ostrova v Perzskom zálive. Informuje o tom dnes 4. augusta 2019 iránska tlačová agentúra Mehr News Agency.

Vo vyhlásení zverejnenom v nedeľu IRG oznámila, že zadržala cudziu loď prepravujúcu 700 000 litrov pašovaného paliva v PG po tom, ako sa ubezpečila, že cudzia loď pašuje palivo a na príkaz iránskych súdnych úradníkov.

Tlačová agentúra tvrdí, že námorné sily IRG chytili loď prekvapujúcou operáciou. Po zadržaní bolo plavidlo premiestnené do provincie Bushehr a jeho náklad bol pod dohľadom iránskych súdnych úradníkov dodaný ministerstvu národnej iránskej spoločnosti na distribúciu ropných produktov (NIOPDC) v tej istej južnej iránskej provincii.

Islámske revolučné gardy, alebo doslova Armáda strážcov islamskej revolúcie, sú zložkou ozbrojených síl Iránu. Vznikli  5. mája 1979 na popud Rúholláha Chomejního a počas iránsko-irackej vojny sa z nich stal dôležitým aktérom konfliktu. Súčasťou gárd je aj elitná jednotka Quds.

Iránske revolučné gardy sú oddelené od iránskej armády, námorníctva aj letectva. Majú svoje vlastné pozemné jednotky, námorníctvo, letectvo, rozviedku a špeciálne útvary. Kontrolujú tiež milíciu, ktorá má okolo 11 miliónov príslušníkov, a ich početný stav dosahuje približne 100 000 mužov u pozemných jednotiek a 20 000 u námorníctva (záložníkov je asi 300 000). Veliteľom je od 1. septembra 2007 Muhammad Alí Jafar, vyštudovaný architekt. V čase svojho založenia v roku 1979 mali gardy len asi 10 000 mužov v zbrani.