Irán zadržal britský ropný tanker Stena Impero

Posádka britského tankera Stena Impero, ktorú iránska armáda zadržala ​​19. júla 2019 večer, zostane na palube až do konca vyšetrovania incidentu. To je hlásené Fars News, citovať hlavu miestneho prístavného úradu.

Úradník povedal, že tanker sa nachádza na letisku Bandar Abbas. Členovia posádky nebudú môcť opustiť plavidlo až do ukončenia vyšetrovania.

Iránske orgány tiež objasnili, že loď bola zadržaná z dôvodu nehody týkajúcej sa neďalekého rybárskeho plavidla. Tanker nereagoval na núdzový signál, ktorý rybári odvysielali.

Predtým boli známe informácie, že iránske bezpečnostné sily zastavili loď za porušenie niekoľkých pravidiel naraz. Takže loď išla s vypnutým transpondérom, prechádzala cez prieliv v zóne určenej na výstup, nie na vstup, a tiež ignorovala varovania.

Irán oznámil zadrřanie britského tankera Stena Impero v Hormuzskom prielive večer 19. júla 2019. Na palube je 23 ľudí, vrátane troch ruských občanov.

Britský minister zahraničia neskôr povedal, že Irán zadržal dve lode – pod britskými a libérijskými vlajkami. Teherán vysvetlil, že druhé plavidlo sa zdržalo len na varovanie, po ktorom bolo schopné pokračovať na svojej ceste.