Irán: domáce spotrebiče pre nový ruský trh

TEHERÁN – Vzhľadom na stagnáciu domáceho trhu s domácimi spotrebičmi v Iráne, Rusko otvorilo atraktívne vyhliadky pre exportérov, uvádza Akharin Khabar.

Na začatie plnohodnotnej spolupráce však Teherán bude musieť vyriešiť niekoľko vnútorných problémov.

V situácii, keď samotný trh s domácimi spotrebičmi v Iráne stagnuje a neprebieha na ňom plnohodnotný nákup a predaj, púta pozornosť iránskych exportérov a výrobcov nový zahraničný trh. Rusko má teraz kvôli medzinárodným sankciám veľký záujem o iránsky tovar a vo veľkej miere aj o domáce spotrebiče. Od februára 2022 opustilo Rusko mnoho medzinárodných výrobcov, pričom samotná výroba v Rusku nestačí na uspokojenie potrieb obrovského trhu.

Výrobca domácich spotrebičov v rozhovore pre Dunyo-e Ektesad, známe miestne médium zaoberajúce sa najmä ekonomickými otázkami, hovoril o niektorých výrobných, technických a iných problémoch v tomto odvetví. Zároveň poznamenal, že zvláštna situácia na ruskom trhu v skutočnosti odhalila jeho nový objav pre mnohé zahraničné krajiny, čo vytvára dobré príležitosti a vyhliadky pre Iráncov.

Plechy

Zástupca tohto výrobcu zdôraznil, že továrne sa snažia zvyšovať produkciu aj v podmienkach stagnácie na trhu s domácimi spotrebičmi. Prvoradou úlohou v tomto smere je získať prístup k lacným surovinám: ako viete, najdôležitejším druhom suroviny na výrobu veľkých domácich spotrebičov sú oceľové plechy. Podľa odborníka našťastie nie sú také problémy, aké boli pri veľkých oceľových plechoch v minulých rokoch. Zároveň však na výrobu menších domácich spotrebičov, ako sú vysávače, je potrebných viac plastov: potreba plastových materiálov sa preto zvýšila a mnohí výrobcovia teraz hľadajú potrebné suroviny.

 

Na druhej strane Irán na výrobu niektorých tovarov potrebuje zahraničné suroviny, existujú však prísne colné zákony, ktoré sťažujú riešenie tohto problému. Žiaľ, partner publikácie poznamenáva, že colná legislatíva sa rýchlo mení, početné a často náhle zmeny v obežníkoch a objednávkach, vznik nových pravidiel – to všetko je veľký problém, ktorým trpia tak veľkí výrobcovia, ako aj remeselné dielne, ktoré montujú jednotlivé zariadenia. Zároveň však nie je možné voľne nakupovať zahraničné suroviny: niektoré bankové obmedzenia a ťažkosti s prevodom finančných prostriedkov do zahraničia komplikujú situáciu iránskym výrobcom. Colníctvo sa podľa odborníka stáva pre výrobcov vážnou výzvou: výrobcovia často nie sú včas informovaní o zavedení colných pravidiel, a preto nemajú čas prispôsobiť sa novým podmienkam.

Neustále zmeny vytvárajú okrem technických ťažkostí aj problémy psychologického charakteru: výrobca stráca energiu a motiváciu, čo narúša aj nepretržitú a kvalitnú výrobu. A ak sa situácia nezmení a stresové podmienky pre výrobcov budú pokračovať, budeme musieť čeliť poklesu výroby v sektore domácich spotrebičov.

Pašovanie zabíja výrobu

Zástupca výrobcu domácich spotrebičov Datees uviedol, že v súčasnosti sa do krajiny pašuje značná časť malých domácich spotrebičov. Žiaľ, neexistuje prísna kontrola týkajúca sa pašovania domácich spotrebičov. Ako a akými prostriedkami sa pašovanie dostáva do krajiny, je vždy veľmi zvláštne a niekedy až neuveriteľné.

V súčasnosti sa mnohí v Iráne snažia nakupovať domáce spotrebiče, aby v budúcnosti neboli žiadne problémy so záručnými opravami a iným popredajným servisom. Je zrejmé, že v prípade pašovania je to nemožné. Iránsky výrobca navyše platí dane a clá, no tí, ktorí pracujú s pašovaním, to nerobia, čo spôsobuje značnú ranu národnej produkcii. Politici a vláda musia prísť s vhodným riešením, aby zabránili vstupu pašovaného tovaru na trhy. Rozhodne, ak nekontrolujete masívne pašovanie tovaru a náhradných dielov na trh, dym sa dostane do očí tak výrobcovi, ako aj vláde. To znamená vývoz tovaru: zahraniční kupujúci v tejto situácii jednoducho stratia dôveru v tovar vyrobený v Iráne. Preto pašovanie kazí nielen výrobu, ale aj export.

Poškodenie spotrebiteľov a vývozcov samozrejme nespôsobuje len pašovanie. Niekedy je úplne jasné, ako sa falšované domáce spotrebiče predávajú verejnosti, čo spôsobuje problémy domácim podnikom. A ak sa vyváža falšovaný tovar s cudzími názvami alebo dokonca iránskymi značkami, okamžite to vyvolá nedôveru vo vývozcu. A niektoré zahraničné trhy, najmä ruský, majú veľmi prísne požiadavky, ktoré orgány dohľadu ukladajú na dovážané výrobky. A zdá sa, že vláda by mala pracovať na nových spôsoboch izolácie pašovaného a falšovaného tovaru, keďže všetky doterajšie plány a opatrenia boli neúčinné.

Vyvinutý popredajný servis a jeho výhody

Silná a rozvinutá sieť popredajných služieb výrazne pomôže výrobcovi, a teda vývozcovi aj spotrebiteľovi. Prítomnosť popredajného servisu vždy dáva kupujúcemu istotu, že sa niekto stará o jeho nákup a vynaložené peniaze. To však zaväzuje výrobcu neustále pracovať na kvalite produktu, aby sa spotrebiteľ mohol v budúcnosti s istotou obrátiť na toho istého predajcu. Okrem toho je popredajný servis tiež zárukou, že zakúpený produkt nie je pašovaný. To poskytne potrebný stimul pre kupujúceho a v konečnom dôsledku pre samotného výrobcu. Za to sú zodpovedné služby, ktoré monitorujú normy. Pravidelne kontrolujú tovar a dostávajú správu o práci výrobcu, takže v budúcnosti budú len priaznivé podmienky.

Okrem toho existuje množstvo obmedzení na dovoz niektorých dielov na výrobu domácich spotrebičov, a preto sa v posledných rokoch vyvinuli snahy o výrobu domácich dielov. Ale v tomto odvetví, najmä v čoraz obľúbenejšom odvetví takzvaných „inteligentných domácich spotrebičov“, existujú diely ako elektronické dosky, rôzne druhy senzorov, ktoré sa v krajine buď vôbec nevyrábajú, alebo sa vyrábajú podľa odborníkov, nie je ekonomicky opodstatnené . Preto sú výrobcovia nútení obrátiť sa na úradníkov a vládu, aby vytvorili podmienky pre dovoz zahraničných náhradných dielov do krajiny, aby zabezpečili kvalitu, ktorú kupujúci očakávajú.

Nie je tiež prekvapujúce, že niektoré domáce diely, ktoré z vyššie uvedených dôvodov nemôžu konkurovať zahraničným analógom, sa dostanú k výrobcovi za veľmi vysokú cenu. Zároveň je výrobca aj v súčasných podmienkach, keď sa dovážané diely jednoducho nedajú kúpiť, pripravený pracovať s domácimi náhradnými dielmi, no ako vidíte, aj tu je veľa prekážok. A výrobca, ktorý nie je schopný hľadať vo svojich produktoch rôzne inovácie, bude nevyhnutne vytlačený konkurenciou na trhu, či chce alebo nie.

 

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.