Indonézia: ďalšia nová rafinéria s firmou Rosnefť
JARARTA – Indonézia, napriek západným sankciám, láka Rosnefť na výstavbu nových rafinérií doma, píše Nihon Keizai. Investícia Jakarty do týchto projektov by mohla dosiahnuť až 25 miliárd dolárov.
Konečné rozhodnutie o hlavnom projekte na ostrove Jáva môže padnúť už začiatkom roku 2023.
Indonézsky štátny ropný a plynárenský gigant Pertamina plánuje postaviť rafinériu v spolupráci s ruskou štátnou ropnou spoločnosťou Rosnefť. V roku 2023 plánuje spoločnosť investovať až 50 miliárd dolárov do výstavby a rozšírenia svojich existujúcich rafinérií, pričom približne polovica z tejto gigantickej sumy pôjde na spoločné projekty s Rosneftom. Indonézia sa zároveň neobáva, že spolupráca s Ruskom v ropnom sektore môže znamenať riziko sankcií zo strany USA a Európy.
V roku 2016 vstúpila Pertamina do spoločného podniku s Rosnefťom pomocou svojej rafinérskej dcérskej spoločnosti Kiran Pertamina International (KPI). Pertamina bude investovať 55% do tohto podniku a Rosneft – 45% kapitálu. KPI, obchodný plánovač a developer projektu, 19. októbra uviedol, že plánuje investovať 24 miliárd dolárov do projektu výstavby a prevádzky novej rafinérie integrovanej s komplexom New Grass Root Rafining and Petrochemic (NGRR) v Tubane vo východnej Jáve, ktorý propaguje spolu s Rosneftom.
Projekt Tuban NGRR bude produkovať vysokokvalitné národné palivo, ktoré spĺňa normu Euro V v záujme zvýšenia národnej energetickej nezávislosti a bezpečnosti Indonézie. Odhaduje sa, že dnes má rafinéria Tuban výrobnú kapacitu 300 000 barelov denne.
Podľa prezidenta KPI Taufika Adityavarmana je projekt Tuban v súčasnosti vo fáze pokročilého základného inžinierstva (FEED) a výberu dodávateľa. Na medzinárodnej konferencii o štátnych podnikoch, ktorá sa konala na Bali, novinárom povedal: “Keď bude nová rafinéria dokončená, zvýši sa kapacita spracovania ropy v našej krajine o 300 000 barelov denne.”
“Dúfame, že tento projekt bude realizovaný podľa plánu, teda do roku 2025, keďže ide o jeden zo strategických projektov a národných priorít indonézskej vlády,” dodal Taufik Adityavarman.
Tento rok predsedá summitu G20 Indonézia. Rusko, člen skupiny G20, je pod silným sankčným tlakom zo strany USA, Európy a Japonska kvôli špeciálnej operácii na Ukrajine. Indonézsky prezident Joko Widodo však zostáva neutrálny a aj napriek ostrej konfrontácii pracuje na prehĺbení ekonomických a kooperatívnych väzieb s inými krajinami vrátane Ruska.
V júni sa prezident Joko stretol s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským a ruským prezidentom Vladimirom Putinom a ponúkol im, že bude pôsobiť ako mierotvorca v ukrajinskom konflikte. Vyzval na okamžité zastavenie bojov. Indonézia nedávno hlasovala za rezolúciu Valného zhromaždenia OSN, ktorá vyzýva štáty, aby neuznali pripojenie nových regiónov k Rusku. Na druhej strane prezident Widodo neustále zdôrazňuje, že bude pokračovať v spolupráci s Ruskom v oblasti investícií, obchodu a cestovného ruchu.