Alčevský hutnícky závod znova rozbehol výrobou

LUGANSK / MOSKVA – Alčevský hutnícky závod (AMK), ktorý sa nachádza na území neuznanej Luhanskej ľudovej republiky (LĽR), obnovil 21. novembra činnosť valcovne ťažkých plechov.

Oznámilo to Luganské informačné centrum s odvolaním sa na zástupcu závodu. Spoločnosť uviedla, že po výrobkoch z hrubého plechu je na ruskom trhu „určitý dopyt“ a obchod obnovil výrobu v súvislosti s vydaním nedávneho dekrétu ruského prezidenta Vladimira Putina o zjednodušení prístupu k tovaru z Donecka a Luhanska na ruský trh. Zástupca AMK povedal o „možnosti uzatvárania zmlúv a predaja tohto produktu na území Ruskej federácie“.

Do konca novembra plánuje závod vyrobiť vyše 10 000 ton valcovaných výrobkov. V decembri je plánované zvýšenie produkcie na 40 000 – 45 000 ton valcovaných výrobkov mesačne s perspektívou ďalšieho rastu. Ako v júni 2021 uviedli šéfovia DĽR a LĽR Denis Pušilin a Leonid Pasečnik, podnik, rovnako ako ostatné hutnícke aktíva republík, je teraz pod kontrolou „nového investora“.

Volá sa LLC „Južný banský a hutnícky komplex“ ruského podnikateľa Jevgenija Jurčenka (s jeho zástupcom sa nepodarilo spojiť). Predtým bola hutníctvo Donbass vo vlastníctve Vneštorgservis CJSC registrovanej v Južnom Osetsku. Firmu viedol ukrajinský podnikateľ Sergej Kurčenko.

Putin svojim dekrétom povolil 15. novembra, aby sa tovar z DĽR a LĽR zúčastňoval na štátnych nákupoch na rovnocennom základe s ruskými až do politického urovnania situácie v regióne na základe minských dohôd. Podľa vyhlášky musí vláda výnimočne uznať osvedčenia o pôvode tovaru vydané v týchto regiónoch za platné v Rusku. Množstevné obmedzenia sa nebudú vzťahovať na tovar z DĽR a LPR, to sa bude týkať aj dovozu z Ruska.

Svetové spoločenstvo neuznáva Luganskú ľudovú republiku a Doneckú ľudovú republiku.