India udržuje obmedzeniami trh s ryžou v napätí

 DILLÍ –  India za šesť týždňov obmedzení spôsobila na trhu zmätok .

Najväčší svetový dodávateľ zaviedol obmedzenia na všetok svoj vývoz, čím vlády z Ázie do západnej Afriky prepadla panike.

Iní veľkí producenti sa snažili spotrebiteľov presvedčiť, že obilnín bude dosť pre všetkých, no nepodarilo sa im upokojiť trh.

Ceny ryže v Ázii v stredu vyskočili na najvyššiu úroveň za takmer 15 rokov. Nárast cien bol spôsobený tým, že India minulý víkend zaviedla nové obmedzenia na vývoz predvarenej ryže, ako aj odrôd basmati. Tieto odrody neboli dotknuté predchádzajúcimi obmedzeniami. Teraz sa však kampaň na blokovanie vývozu, spustená 20. júna, rozširuje na všetky druhy ryže.

Obavy o zásoby sú pochopiteľné. Ryža je životne dôležitá pre výživu miliárd ľudí a predstavuje až 60 % celkového kalorického príjmu ľudí v častiach juhovýchodnej Ázie a Afriky. Aktuálna benchmarková cena je 646 $/t a počasie by mohlo trh ešte viac utiahnuť.

Tohtoročná ofenzíva El Niño hrozí, že sa prenesie do mnohých kľúčových regiónov Ázie, pričom Thajsko už začiatkom roku 2024 varuje pred suchom. Úroda v Číne, ktorá je najväčším svetovým producentom a dovozcom, je stále chránená pred poveternostnými vplyvmi, no hlavná pestovateľská oblasť v Indii potrebuje viac dažďa.

Rozhodnutie Indie riadi politika Vláda premiéra Narendru Modiho sa pripravuje na voľby začiatkom budúceho roka a vysoké ceny potravín by mohli voličov rozrušiť. Obmedzenia si vybrali svoju daň.

Cena ryže v hlavnom meste New Dillí k 31. augustu 2023 je však stále vyššia ako pred rokom. Kvôli zákazom vývozu v júli sa však cena už ustálila na 39 rupiách (47 centov) za kilogram. V celej krajine ceny mierne vzrástli. Indické obmedzenia však už pocítili aj iné krajiny.

Filipíny boli minulý týždeň donútené obmedziť ceny ryže v celej krajine kvôli „znepokojivému“ zvýšeniu maloobchodných výdavkov a správam o hromadení ryže obchodníkmi. Krajina je druhým najväčším dovozcom obilia na svete.

Ostatné dotknuté krajiny volia diplomatickú cestu. Guinea vyslala svojho ministra obchodu do Indie, zatiaľ čo Singapur, Maurícius a Bhután požiadali Dillí, aby ich vyňalo z obmedzení z dôvodu potravinovej bezpečnosti, čo je klauzula, ktorú juhoázijská krajina pridala, keď zakázala jednu odrodu.

Druhý najväčší exportér na svete bol v posledných týždňoch na cestách, pričom obchodní zástupcovia podnikli cesty na Filipíny, Indonéziu, Malajziu a Japonsko. Ak potrebujete ryžu, máme ju – správa znela takto.

Vietnam poskytol trhu určitú podporu a minulý mesiac uviedol, že krajina pravdepodobne prekročí svoj exportný cieľ na tento rok bez toho, aby ohrozila svoju vlastnú potravinovú bezpečnosť. Zásielky do Indonézie vzrástli podľa colných informácií za prvých sedem mesiacov tohto roka, pričom vyššie sú aj zásielky do Číny. V poslednom čase však mjanmarské ambície pokrivkávali.

Národná federácia ryže navrhla dočasné zastavenie dodávok, aby schladila rastúce domáce ceny. Tento návrh však vláda zamietla. Federácia len nedávno oznámila, že môže dodať viac.

Očakáva sa, že Thajská asociácia vývozcov ryže po svojom týždennom stredajšom zasadnutí zvýši cenu bielej ryže o 5 %. Investori budú sledovať ázijský benchmark, aby pochopili náladu na trhu.

(S využitím materiálov agentúry Bloomberg)