IEA Európa narazí na prerušenie dodávok zemného plynu v roku 2023, ruský export bude blízko nuly

ŽENEVA – Medzinárodná energetická agentúra vyzýva vlády, aby nepoľavili napriek klesajúcim cenám.

Agentúra vyzýva vlády, aby nepoľavili napriek klesajúcim cenám. Medzinárodná energetická agentúra (IEA)  „bije na poplach“ ohľadom dodávok plynu na budúci rok, varuje európskych lídrov, že by sa nemali nechať upokojiť nedávnym poklesom cien, a vyzýva na okamžité opatrenia na zabezpečenie dodávok na budúcu zimu.
Šéf IEA Fatih Birol v uviedol, že zatiaľ čo sa Európe podarilo pred zimou naplniť 95 % svojich skladovacích zariadení, agentúra predpovedá na budúci rok výrazný výpadok, pričom sa očakáva, že dodávky z Ruska budú prakticky nedostupné.

„Skutočnosť, že táto zima nemusí byť taká intenzívna, ako sme sa pred pár mesiacmi obávali, nie je dôvodom na spokojnosť s budúcou zimou,“ povedal Birol. „Je tu riziko… Myslíme si, že trhy s plynom budú naďalej deficitné a volatilné. Toto je budíček na budúcu zimu a veríme, že je potrebné okamžite podniknúť kroky, aby sme sa vyhli nedostatku v budúcom roku,“ dodal.

Analýza IEA ukázala, že zásoby v Európe by mohli byť v tomto období budúceho roka plné len na 65 %, vzhľadom na problémy s opätovným zásobovaním na jar budúceho roka.

IEA očakáva výpadok dodávok približne 30 miliárd m3, keďže na rozdiel od roku 2022 sa ruský export pravdepodobne od začiatku roka priblíži k nule. V roku 2022, predtým, ako Moskva v júni v reakcii na západnú vládnu podporu Ukrajine znížila vývoz, dodávky z Ruska neboli počas prvých šiestich mesiacov oveľa nižšie ako zvyčajne.

Birol uviedol, že v roku 2023 môžu nastať aj veľké problémy so zabezpečením dostatku LNG, ktorý sa stal hlavnou alternatívou ruského exportu v Európe.

Očakáva sa, že Čína, najväčší svetový dovozca LNG, zabezpečí silnejší hospodársky rast a obnoví dovoz LNG po poklese o približne 20 % v tomto roku.

Birol poznamenal, že v roku 2023 bude rast dodávok LNG približne polovičný oproti zvyčajnému tempu, čo Európe sťaží prístup k dostatočným zásobám, ak sa dopyt v Číne obnoví.

IEA nalieha na európske vlády, aby okamžite prijali opatrenia vrátane urýchlenia investícií do udržateľnosti, obnoviteľných zdrojov energie a plánov izolácie domov a prechodu na tepelné čerpadlá na zníženie dopytu po plyne.

Agentúra, ktorá je primárne financovaná členmi OECD s cieľom poskytovať poradenstvo v oblasti energetickej bezpečnosti, sa chystá v najbližších týždňoch zverejniť aktualizovaný 10-bodový plán pre vlády.

Budúce leto bude rozdiel medzi ponukou a dopytom v Európe asi 30 miliárd kubických metrov. m je vážnym problémom pre európske energetické trhy a európsku ekonomiku, povedal Birol. “Chceme na to upozorniť európskych lídrov.”

Ceny plynu v Európe klesli z augustového rekordu nad 300 eur/MWh a vo štvrtok sa pohybovali okolo 130 eur/MWh. Táto úroveň je však stále vysoko nad dlhodobým priemerom 20-30 €.

Ceny sa zmiernili s napĺňaním skladovacích kapacít a mierna jeseň umožnila oddialiť začiatok vykurovacej sezóny, keď je dopyt po plyne najvyšší.

Birol tiež poznamenal, že Európa môže aj túto zimu čeliť problémom kvôli vysokým cenám, pričom v niektorých regiónoch môže pretrvávať nedostatok.