Čo týždeň dal: Federálny rezervný systém opäť potláča infláciu priniesol na trhy výkyvy cien

V pondelok sa americké akcie prepadli a znížili tak októbrový výnos.

Akcie sa dostali pod tlak v dôsledku toho, že dôchodkové fondy, ktoré mesačne rebalancujú svoje portfólia, sa zbavovali akcií práve v súvislosti s 8 % rastom amerického indexu S&P 500  v októbri. Správou dňa boli však výsledky inflácie v eurozóne. Spotrebiteľské ceny v októbri vzrástli o 10,7 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom, čím výrazne prekročili mediánový odhad na úrovni 10,3 % v prieskume agentúry Bloomberg. Produkcia sa v treťom štvrťroku oproti predchádzajúcim trom mesiacom spomalila na 0,2 %, čo je viac ako odhadovali analytici, ale oveľa menej ako 0,8 %-ný nárast zaznamenaný v období od apríla do júna. Vzhľadom na energetickú krízu, ktorá naďalej sužuje podniky a domácnosti sa všeobecne očakáva, že rast sa počas zimy úplne zastaví. Európske dlhopisy zostali po týchto údajoch na nižších úrovniach, pričom 10-ročné nemecké výnosy boli o štyri bázické body vyššie a dosiahli 2,15 %. Euro kleslo o 0,3 % na 0,9937 USD.

V utorok skončili americké akcie znova nižšie keďže údaje ukázali stabilný trh práce v USA a posilnili špekulácie, že politika Federálneho rezervného systému by mohla zostať agresívna aj v prípade hrozby recesie. Dvojročné americké výnosy, ktoré sú viac citlivé na blížiace sa kroky Fedu presiahli 4,5 %. Náladu na trhu ovplyvnila aj správa, podľa ktorej sa americký priemysel v októbri priblížil k stagnácii, keďže objednávky sa znížili už štvrtýkrát za posledných päť mesiacov. Tieto údaje prispeli k dôkazom o obavách z recesie. Začiatkom dňa pomohli akciám k rastu špekulácie, že Čína sa pripravuje na postupné ukončenie prísnej nulovej  politiky Covid. Index čínskych akcií kótovaných v Hongkongu vzrástol v priebehu dňa o takmer 7 %. Akcie však zredukovali zisky po tom, ako hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Čao Li-ťien povedal, že “nevie” o výbore pre ukončenie tejto politiky.

Index S&P 500 v stredu zaznamenal najhorší prepad v deň zasadnutia Fedu od januára 2021. Akcie sa výrazne prepadli po tom čo Powell povedal, že Fed má pred sebou ešte dlhú cestu vo svojom reštriktívnom cykle a dodal, že je predčasné uvažovať o pauze, keďže sadzby by mohli dosiahnuť vrchol na vyšších úrovniach, než sa pôvodne predpokladalo. Hlavnú ťarchu výpredajov niesli technologické akcie, pričom giganti ako Apple Inc. a Tesla Inc. klesli o viac ako 3,5 %. V neskorom obchodovaní sa spoločnosť Qualcomm Inc, najväčší výrobca procesorov pre smartfóny, prepadla v dôsledku slabej prognózy. Federálny výbor v znení pridanom k vyhláseniu uviedol, že na to, aby sa sadzby dostali na úroveň, ktorá je “dostatočne reštriktívna na to, aby sa inflácia časom vrátila na úroveň 2 %”, bude pravdepodobne stále potrebné “pokračujúce zvyšovanie”. Predstavitelia jednomyseľne rozhodli o zvýšení cieľovej hodnoty referenčnej sadzby o ďalších 75 bázických bodov do pásma 3,75 % až 4 %, čo je jej najvyššia úroveň od roku 2008.

Vo štvrtok sme pokračovali na akciách v poklese. Index S&P 500 zaznamenal štvrtý pokles za sebou, pričom ho ťahali nadol veľké technologické spoločnosti, keďže výnosy štátnych dlhopisov stúpli. Apple Inc. sa prepadol o viac ako 4. Swapy, ktoré odkazujú na budúce zasadania Fedu, naznačujú očakávaný vrchol sadzby nad úrovňou 5,1 % približne v polovici roka 2023. Odhady v stredu nakrátko klesli pod 5 %. Prezidentka Európskej centrálnej banky Christine Lagardeová vo štvrtok varovala, že je nutná “mierna recesia”, ktorá by však sama osebe aj tak nestačila na zastavenie prudkého rastu cien. Taktiež vyšla aj správa, že spoločnosť Apple Inc. pozastavila prijímanie zamestnancov na mnohé pracovné pozície mimo výskumu a vývoja, čo je podľa ľudí oboznámených s touto záležitosťou vystupňovaním existujúceho plánu na zníženie nákladov na budúci rok. Spoločnosť Apple sa pripojila k ďalším technologickým gigantom, ktorí brzdia prijímanie zamestnancov, čo je reakcia na vyššie úrokové sadzby. Výrobcovi iPhonov sa tento rok darilo lepšie ako mnohým iným technologickým firmám, ale stále čelí spomaleniu v celom odvetví smartfónov a počítačov.

Počas piatku akcie rástli, pričom obchodníci zvažovali zmiešané údaje o zamestnanosti a čakali na údaje o inflácii, ktoré budú zverejnené na budúci týždeň, aby získali viac informácií o tom, kedy by Federálny rezervný systém mohol spomaliť tempo zvyšovania sadzieb. Index S&P 500 sa po štvordňovom poklese zotavil, pričom zisky komoditných, finančných a priemyselných akcií prekonali technologické. Tesla Inc. sa prepadla o približne 4 % a Apple Inc. klesal už piatu seansu po sebe. Dvojročné americké výnosy klesli. Podľa piatkovej zverejnenej informácie ministerstva práce USA, podniky v októbri zvýšili počet zamestnancov o 261 000, čo bolo viac ako sa očakávalo. Miera nezamestnanosti však vzrástla na 3,7 % z viac ako päťdesiatročného minima. Všeobecným záverom je, že trh práce sa ochladzuje, aj keď nie veľmi rýchlo. To sa zhoduje s vyjadrením Jeroma Powella zo začiatku tohto týždňa, keď predseda Fed-u priznal, že podmienky sa zatiaľ veľmi nezmenili.

Z dôležitých makroekonomických výsledkov zverejnených tento týždeň stojí za zmienku miera nezamestnanosti v USA, ktorá sa v októbri 2022 zvýšila o 0,2 percentuálneho bodu na 3,7 %. Čo bolo nad trhovými prognózami. Zároveň v októbri 2022 pribudlo v americkej ekonomike viac pracovných miest, než sa očakávalo, a to 261 tisíc, čo bolo tiež nad trhovými prognózami na úrovni 200 tisíc. Britská centrálna banka zvýšila základnú úrokovú sadzbu na 3,00 % v súlade s odhadom. Americký Fed na svojom zasadnutí v novembri zvýšil cieľový rozsah úrokovej sadzby o 75 bázických bodov na 3,75 % – 4 %. Miera nezamestnanosti v EU v septembri klesla na 6,6 %. Prebytok obchodnej bilancie v Nemecku klesol v septembri 2022 na 9 miliárd eur zo 16,1 miliardy eur v predchádzajúcom roku.

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?

S&P 500:               -3,34 %

DOW JONES:     -1,39 %

NASDAQ:             -5,65 %

DAX:                      +1,63 %

Euro Stoxx 50:    +2,08 %

NIKKEI:                  -0,53 %

Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?

S&P 500:             -20,89 %

DOW JONES:      -10,82 %

NASDAQ:            -33,04 %

DAX:                     -15,27 %

Euro Stoxx 50:  -14,19 %

NIKKEI:                 -5,53 %

 

Patrik Bartoš, CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.