I. Šimko: ohľaduplnosť k tým čo sú menšinou

“Buďte, prosím, ohľaduplní a pustite sadnúť si niekoho, kto to potrebuje viac ako vy!” začul som v nemčine dnes ráno vo viedenskej električke. Celý deň, i po návrate, mi vŕta v hlave súvislosť medzi obľúbeným zápasom proti takzvanej politickej korektnosti, ktorá sa na nás údajne valí zo Západu, a takou prostou a peknou vlastnosťou akou je ohľaduplnosť. Bojovníci proti politickej korektnosti by, podľa mňa, mali rozlišovať. Ak pod tým myslia odpor voči pokrytectvu a falošnej podpore nenáležitých požiadaviek malých skupín v spoločnosti, tak majú pravdu, ale mali by to tak aj pomenovať.
Lenže žijeme v časoch, keď väčšina týchto bojovníkov pod zámienkou boja proti politickej korektnosti navrhujú, aby spoločnosť prestala brať ohľad na tých, čo nepatria k väčšine. Je to volebne efektívne. Čím vulgárnejšie a bezohľadnejšie to robia, tým sú pred väčšinou úspešnejší.
Milí priatelia, ale čím viac sa im to bude dariť, tým bude spoločnosť, v ktorej budeme žiť vulgárnejšia a bezohľadnejšia. V takejto spoločenskej električke sa budú dravo presadzovať tí, čo budú mať dosť sily a ostré lakte. Presadí sa princíp: “zmocnite sa sedadla a držte si ho, lebo keď budete slabší, už sa vám neujde…” Áno, takíto bojovníci proti politickej korektnosti majú zdanlivo pravdu. Ak sa zlikviduje to, čo je slabé a choré, tak by malo zostať iba to, čo je zdravé a životaschopné. Lenže to tak nebude. Pretože i to, čo je dnes silné, zoslabne. Hlavne však, život v takej spoločnosti sa stane neznesiteľným. Myslime na to, keď budeme hlasovať vo voľbách!
Povzbudilo ma, že keď ráno do tej viedenskej električky vstupovali starší ľudia, tak im mladí veľmi ochotne svoje miesta prepúšťali.

Ivan Šimko