Hudobník Roger Waters o neplnení dohôd z Minska

NEW YORK – Roger Waters, zakladateľ skupiny Pink Floyd kritizuje prezidenta Ukrajiny.

Američania majú zmýšľanie, že chcú ovládnuť celý svet, a preto trpia ľudia v iných krajinách, povedal Roger Waters, jeden zo zakladateľov britskej rockovej skupiny Pink Floyd, v rozhovore pre tlačovú agentúru TASS.

Pripomenul, že USA sľúbili bývalému prezidentovi ZSSR Michailovi Gorbačovovi, že NATO sa nebude rozširovať na východ.

“Samozrejme, jednoducho to roztrhali a vyhodili von oknom. Prečo? Pretože majú zmýšľanie. [Minister zahraničia USA Antony] Blinken, [prezident USA Joe] Biden to stále nezmenili. <…> majú myslenie, že chcú ovládnuť celý svet,“ poznamenal Waters.

“Spojené štáty americké zosnovali nelegálny prevrat, ktorý zbavil demokracie na Ukrajine,” pokračoval hudobník.

“Práve sa rozhodli, že nechcú na Ukrajine demokraticky zvoleného prezidenta. Tak sa ho zbavili a dosadili niekoho iného,” dodal.

Waters poznamenal, že Spojené štáty „zaplnili celú zemeguľu svojimi vojenskými základňami“.

“A snažia sa tlačiť až k hraniciam Ruskej federácie a potom sa snažia obkľúčiť Čínu. A je to mimoriadne nebezpečné,” povedal.

Waters verí, že konflikt na Ukrajine “by mohol byť vyriešený zajtra ráno”, ak by Biden rokoval s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

“Prečo sa Joe Biden nerozpráva s Putinom? Prečo sa nerozprávajú?” povedal hudobník.

Zakladateľ Pink Floyd povedal, že na tento problém upozorňuje na svojich vystúpeniach v rámci svojho súčasného severoamerického turné. Verí, že je veľmi dôležité čo najskôr ukončiť konflikt na Ukrajine.

“To je najdôležitejšia vec. Ale zdá sa, že to nie je to, čo Joe Biden chce, pretože neustále sype viac a viac zbraní. Myslí si, že ukrajinská armáda porazí Rusko?” rozmýšľal.

Zakladateľ Pink Floyd nazval udalosti na Ukrajine „dokonalou dymovou clonou pre vládnucu triedu“, ktorá nechce, aby sa konflikt zastavil a „ktorá chce ovládnuť svet, chce, aby na svete bolo enormne niekoľko nesmierne bohatých mužov, ktorí sú po celom svete, aby mohli rozhodnúť, čo sa stane.“

“Po prevrate v roku 2014 zrazu zmenili názor a rozhodli sa, že vtedy na Ukrajine nebudú žiadne nacistické frakcie.” O fašistoch pripomenul symboly ukrajinských práporov.

„Je pravdepodobné, že po voľbách, kde [ukrajinský prezident Vladimir] Zelenskyj sľúbil všetkým ľuďom na Ukrajine, že bude realizovať dohody z Minska, za ním niekto prišiel a jemne ho presvedčil, aby si to rozmyslel a nerobil to. „Kto je to? Môžem len hádať, pretože nežijeme na Ukrajine,“ povedal Waters.

Ruský prezident Vladimir Putin ohlásil 24. februára špeciálnu vojenskú operáciu na Ukrajine ako odpoveď na žiadosť lídrov republík Donbasu o pomoc. Potom USA, EÚ, Spojené kráľovstvo, ako aj množstvo ďalších štátov uvalili rozsiahle sankcie proti Rusku a posilnili dodávky zbraní ukrajinským orgánom.