Nie je známe či v dizertácii odpisovala Andrea Kalavská alebo školiteľ dizertácie Juraj Benca

BRATISLAVA – Relácia RTVS reportéri sa bude v pondelok 5. októbra 2020 venovať problematike akademických titulov, plagiátov a problematike vzdelávania a jeho kvality.

RTVS propaguje reláciu na svojej stránke v sociálnej sieti. “Kopírovanie textov bez uvedenia zdroja, vymyslené skriptá či zrýchlené kariéry vedcov-pedagógov. Kto zakročí proti dlhodobým neduhom?” Sledujte Reportérov RTVS,
v pondelok 5.10.2020 na Jednotke

Prinesie aj informácie o dizertácii niekdajšej ministerky zdravotníctva Andrei Kalavskej. 
V jej práci a v dizertačnej práci jej školiteľa Juraja Benca je 12 strán, ktoré sú identické. Sú s rovnakými gramatickými chybami aj preklepmi. Obhajovali ich na Fakulte zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity. Nie je známe, či Ivan Benca odpisoval od Andrei Kalavskej, alebo Andrea Kalavská odpisovala od Ivana Benca. Dizertácie sa venujú problematike liečenia detských pacientov. Obhajovali ju na Fakulte zdravotníctva a sociálnej práce. Fakultu viedol Vladimír Krčméry. Dnes je členom poradného tímu premiéra Igora Matoviča a je rektorom Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce svätej Alžbety. Medzi desať Božích prikázaní patrí aj veta “Nepokradneš!”.

Na vyššie uvedenej vysokej škole získal vedecký titul Ján Figeľ, niekdajší eurokomisár pre vzdelávanie, v minulosti predseda KDH a kedysi dávno predseda jedného z fakultných výborov Socialistického zväzu mládeže.

Ako napísal denník Sme, “podpredsedovi parlamentu Jánovi Figeľovi z KDH v roku 2007 pri udeľovaní titulu PhD. pomohlo, že bol eurokomisárom. Rektor súkromnej Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety a Figeľov oponent Vladimír Krčméry a šéfka skúšobnej komisie Alžbeta Mrázová priznali, že titul dostal aj napriek nedostatkom dizertačnej práce. Rolu zohrala jeho funkcia.”

„Proste sa prihliadlo aj na to,“ povedala bývalá rektorka školy Mrázová s tým, že Figeľ „urobil Slovensku dobré meno“. Šéf KDH pred piatimi rokmi obhájil titul vo vedeckom odbore sociálna práca, ktorému sa profesijne nevenoval. Sociálnu prácu nerozoberal ani v dizertačnej práci. Titul získal za knihu o integrácii Slovenska do Európskej únie. Figeľ zodpovedal ako hlavný vyjednávač Slovenska za prístupové rokovania.

Dizertácie Andrei Kalavskej a Ivana Benca sú v knižnici Trnavskej univerzity dlhodobo požičané. Vladimír Krčméry na jar tohto roku vyhlásil, že vírus COVID-19 v máji 2020 po zvýšení teploty ovzdušia prirodzenia vymizne. Mýlil sa!

V programe RTVS program reportéri v pondelok 5. októbra 2020 nie je.