Najväčší ruský obchod Ozón ide na NYSE

BRATISLAVA – Jeden z najväčších ruských online maloobchodov, spoločnosť Ozon, sa chystá vstúpiť na americkú burzu. Žiadosť o registráciu akcií firmy na New York Stock Exhchange poslali Komisii pre cenné papiere v USA (SEC), uviedla spoločnosť.

Objem počiatočnej verejnej ponuky (IPO) ešte nebol stanovený. Rovnako nie je známe ani ich cenové rozpätie. IPO sa uskutoční po dokončení analýzy SEC, v závislosti od situácie na trhu.

V tejto súvislosti rastie podiel spoločnosti AFK Sistema, ktorá vlastní 43 percent firmy Ozónu, aj napriek všeobecnému poklesu ceny. Od začiatku obchodovania na moskovskej burze dosiahol rast takmer 3 percentá.

Na konci júna vyšlo najavo, že najväčší záujemca o účasť v kapitáli Ozonu sa stal najväčší online maloobchod na svete, americký Amazon. Podľa hlavného majiteľa AFK Vladimira Jevtušenkova sa šéf Amazonu Jeff Bezos stretol s hlavou ozónu Alexandrom Šulginom šesť mesiacov pred týmto rozhovorom. O ruskú spoločnosť prejavil záujem aj japonský holding Softbank.

Jevtušenkov predtým poznamenal, že Ozón môže mať záujem o nových investorov, zatiaľ sa však potreba IPO nejaví ako zjavná. Spoločnosť však dodnes na pozadí niekoľkonásobného zvýšenia obratu začala s rozsiahlym rozširovaním infraštruktúry a zavádza partnerské programy. Preto je potreba nového kapitálu oprávnená. Podľa zdrojov denníka The Wall Street Journal mohlo ocenenie maloobchodníka po IPO stúpnuť na 3 – 5 miliárd dolárov.