Holobriadkovia: deň mlčania, doznieva diskusia kandidátov volieb na funkciu prezidenta Ukrajiny

Dnes je v Ukrajine deň ticha. Ešte včera sa mohla odohrávať volebná kampaň. V nedeľu 21. apríla 2019 sú voľby pretzidenta. Do druhého kola sa dostali úradujúci kandidát Petro Porošenko: Jheo súperom je Vladimír Zelenskij. Včera diskutovali na pôde Olympishého štadiónu v Kyjeve.

Súčasný prezident, Petro Porošenko, volá svojho súpera, showmana Vladimaa Zelenskeho žiariacim obalom, v ktorom sú zabalení  oligarchovia a Rusko.

“Odpoveď je veľmi jednoduchá – je to jasný obal a vo vnútri sú ľudia ako Mykola Azaro, bývalý premiér, spolupracovníci Janukovyča ,vo vnútri sedí piata kolóna “- povedal  počas rozpráv na stadióne Olympijskij v piatok v Kyjeve. V rovnakej dobe, prezident povedal: “Nemáme ešte výsledky prezidentských volieb, ale už zdvihol hlavu, a včera prišli pre PrivatBank.”

Jedným z priaznivcov Vladimíra Zelenského je miliardár Igor Kolomojskij, ktorého banka Privat Bank bola znárodnená, lebo jej hrozil krach.

Vladimír Zelenskij je známy herec. Je hlavnou postavou v seriáli Sluha ľudu, ktorý hovorí o tom ako sa obyčajný človek z ľudu stal prezidentom Ukrajiny.

Jedného dňa Vasilij Petrovič Goloboroďko (Holobriadok), učiteľ dejepisu sa strašne rozčúli.  V záchvate hnevu obscénne vyjadruje všetko, čoho má plné zuby. Študent jeho triedy tento monológ nahrá  na mobilný telefón a dá ho na internet. Získa milióny priaznivcov.

Goloboroďko sa stáva veľmi populárnou a podnecujúc presviedčanie študentov, robí jeho kandidatúru na prezidentské voľby. Druhý deň ráno, po voľbách, príde motorka vedená premiérom na obyčajný byt v Kyjeve na ulici Darnitsa. Jednoduchý rozvedený učiteľ dejepisu žijúci so svojimi rodičmi začína úplne nový život.

Prezidentský kandidát Ukrajiny, šoumen Vladimi Zelenskij je presvedčený, že prezident Ukrajiny Petro Poroshenko, zvolený vo voľbách v roku 2014, nesplnil svoje volebné sľuby a nenaplnil  nádeje, ktoré na neho vkladali Ukrajinci.

“Mohol by som si niekedy predstaviť, že by som, jednoduchý  chlapec z Krivoho Roga, bojoval za prezidentstvo proti mužovi, ktorého sme s dôverou a bezpodmienečne zvoleným prezidentom Ukrajiny v roku 2014 vvolili? Čo je najzaujímavejšie, ja sám som bol za pána Porošenka, mýlili sme sa, mýlili sme sa, “povedal V. Zelenskij ako súčasť svojich úvodných poznámok počas rozpravy včera. V tejto súvislosti pokračoval: “Aká je hlavná chyba? Hlasovali sme za jedného Porošenka a zvolili iného.”

Na záver diskusie Vladimír Zelenskij povedal: „Teraz som pripravený kľaknúť si pred každou matkou, ktorá sa nedočkala na svojho syna z frontu. Som pripravený a teraz budem kľačať pred každým dieťaťom, ktoré sa nedočkalo na svojho otca. Pozývam aj vás, “povedal Zelenskij, ktorý tak oslovil súčasnú hlavu štátu.

Advokát kandidáta na prezidentský úrad Ukrajiny Petra Porosenka, Andrej Hiľko, napísal, že podal žalobu na odvolanie ďalšieho kandidáta – šoumaea Vladimíra Zelenského – z volieb prezidenta krajiny. Hiľko o tom napísal na facebooku. Súd ho podľa neho prijal a 20. apríla 2019 podnet posúdi. Hiľko povedal, že sa odvolal na súd ako oficiálny volebný pozorovateľ.

Na Ukrajine je dnes 20. apríla 219, “Deň ticha” pred dňom opätovného hlasovania v prezidentských voľbách v nedeľu 21. apríla 2019. Podľa zákona Ukrajiny o voľbe prezidenta, tento deň zakazuje publikovanie materiálov kampane v médiách, distribúciu volebných letákov, vysielanie volebných klipov, verejné výzvy na hlasovanie za alebo proti kandidátom na funkciu prezidenta Ukrajiny a distribúciu politickej reklamy. Hlasovanie v druhom kole volieb sa začne ráno 21. apríla 2019 o 08.00 hod. V Kyjeve a skončí večer o 20.00 hod.