Hlavné body z vyhlásenia Elvíry Nabiulinovej, predsedníčky Banky Ruskej federácie

MOSKVA – Ruská centrálna banka ponechala kľúčovú sadzbu na úrovni 16 %

Inflácia

Do marca sa aktuálne tempo rastu cien znížilo na 4,5 % po sezónne očistenej hodnote 6,3 % vo februári. K tomuto spomaleniu však významne prispeli jednorazové faktory. Výrazne zlacneli najmä výrobky z ovocia a zeleniny, čo nie je pre začiatok jari celkom typické. V apríli môžeme byť svedkami o niečo vyššej cenovej dynamiky ako v marci.

Všeobecný trend poklesu súčasného tempa rastu cien bude pokračovať. Väčšina ukazovateľov udržateľnej inflácie sa znížila aj v marci. Podľa nášho hodnotenia sa v medziročnom vyjadrení priblížili k úrovni 6 %. Zníženie cenových tlakov dokazujú aj inflačné očakávania obyvateľstva, ktoré klesajú už štyri mesiace po sebe.

Napriek tomu sme zatiaľ nezaznamenali ekonomický vývoj typický pre trvalú dezinfláciu. Rast dopytu naďalej prevyšuje ponukové kapacity. To je významným zdrojom inflačných tlakov.

Ekonomika

Po miernom spomalení na konci roka ekonomika opäť stabilne rastie. Rast spotreby v januári až februári výrazne prevyšoval naše prognózy. Rigidita trhu práce sa zvyšuje, čo je odrazom vyššieho dopytu po pracovnej sile. To je charakteristické takmer pre všetky regióny.

Podľa základného scenára začne ekonomika od druhého štvrťroka prechádzať na vyrovnanejšie tempo rastu. Rozdiel medzi ponukou a dopytom sa bude postupne zmenšovať, čo podporí spomalenie cenovej dynamiky.

V tomto prípade bude kumulatívne zvýšenie kľúčovej sadzby stačiť na to, aby sa inflácia do konca tohto roka vrátila na úroveň blízku cieľovej. Tento vývoj naznačuje, že kľúčová sadzba začne v druhej polovici roka klesať. Kedy presne sa tak stane, závisí od rýchlosti spomaľovania súčasného rastu cien. Ak bude dezinflácia príliš pomalá, nevylučujeme zachovanie súčasnej kľúčovej sadzby až do konca roka.

V alternatívnom scenári bude rast dopytu po tovaroch a službách aj naďalej výrazne prevyšovať možnosti rozširovania výroby.


Toto prehriatie bude signalizovať rýchla expanzia spotrebiteľskej aktivity a úverov a zvýšená rigidita (strnulosť!) trhu práce. To všetko bude mať vplyv na dynamiku inflácie a inflačných očakávaní. V dôsledku toho, ak sa proces dezinflácie zastaví, nevylučujeme zvýšenie kľúčovej sadzby. Tento scenár nie je základným scenárom. V každom scenári bude pokračovať štrukturálna transformácia ekonomiky.

Veľký vplyv na hospodársku aktivitu má naďalej dopyt zo strany vlády. Mnohé spoločnosti sa naň zameriavajú. Vládny dopyt je však na kľúčovú sadzbu menej citlivý ako dopyt súkromného sektora. To znamená, že kľúčová sadzba ovplyvňuje časť dopytu v ekonomike len nepriamo. Preto môžu byť na zabezpečenie cenovej stability potrebné vyššie sadzby v ekonomike. Pri príprave hlavných smerov menovej politiky budeme aktualizovať a prípadne aj zvyšovať náš odhad neutrálnej kľúčovej sadzby.

Menové podmienky

Úroveň sprísnenia menových podmienok sa od marca nezmenila, pričom dynamika sa podľa jednotlivých ukazovateľov menila.

Na finančnom trhu nedošlo k poklesu aktivity. Vysoké zisky z posledných rokov umožňujú spoločnostiam získavať kapitálové aj dlhové financovanie, a to aj napriek sprísneniu cenových podmienok.

Úvery naďalej rýchlo rastú. Dopyt spoločností po dlhodobých úveroch na financovanie investičných projektov je stále vysoký. Retailový segment expanduje najmä prostredníctvom úverov na automobily a kreditné karty. Podľa očakávania dochádza k určitému ochladeniu v oblasti hypoték na trhu.

Dnes sme prijali rozhodnutia o ďalšom sprísnení makroprudenciálnych opatrení v oblasti retailových úverov. Tieto opatrenia boli zohľadnené v prognóze a v dnešnom rozhodnutí o kľúčových sadzbách.

Vonkajšie podmienky

Vzhľadom na aktuálne údaje a výhľad globálneho hospodárskeho rastu sme spresnili našu prognózu platobnej bilancie. Odhadujeme, že vývoz a dovoz počas celého horizontu prognózy budú mierne vyššie, ako sme očakávali vo februári.

Riziká prognózy

Stále sú vychýlené smerom k proinflačným. Predovšetkým ide o pretrvávanie prehriateho domáceho dopytu. Z hľadiska vysokého spotrebiteľského dopytu je hlavným rizikom výraznejšie zaostávanie produktivity práce za rastom miezd. Pokiaľ ide o investičný dopyt, riziká súvisia s ťažkosťami pri dovoze zariadení, a to aj v dôsledku nových problémov s kalkuláciami. Jedným z kľúčových problémov podnikov pri plánovaní investičných projektov zostáva výrazný nedostatok pracovnej sily.

Inflácia sa môže spomaliť rýchlejšie ako v základnej projekcii, ak významné investície uskutočnené v posledných dvoch rokoch mali silnejší vplyv na potenciál ekonomiky, ako v súčasnosti odhadujeme.

Okrem toho môže mať na budúcu dynamiku hospodárstva a inflácie významný vplyv očakávané spresnenie parametrov rozpočtovej politiky v súvislosti s prezidentským prejavom.

Vyhliadky menovej politiky

V minulom roku prijaté rozhodnutia o zvýšení kľúčovej sadzby umožnili výrazne znížiť pretrvávajúce inflačné tlaky. Pod ich vplyvom inflácia do konca tohto roka klesne na 4,3 až 4,8 %. Sme pripravení udržiavať kľúčovú sadzbu na vysokej úrovni tak dlho, ako to bude potrebné na udržateľný návrat inflácie k cieľu. Prognóza priemernej ročnej kľúčovej sadzby na roky 2024 a 2025 bola zvýšená. V tomto roku sa bude pohybovať v rozmedzí 15,0-16,0 % p. a. a v budúcom roku na úrovni 10,0-12,0 % p. a.