Hackeri v Cayman National Bank v daňovom raji

DOUGKAS Cayman National na ostrove Man potvrdila únik údajov v dôsledku hackerstva. Podľa správ z médií je množstvo ukradnutých údajov porovnateľné s Panama Papepers. 

“Vyšetrovanie incidentu stále prebieha. Cayman National Bank spolupracuje s orgánmi činnými v trestnom konaní na identifikácii vinníkov. Prijímajú sa vhodné opatrenia na ochranu klientov banky,” uvádza sa v správe Cayman National. Banka zároveň neuviedla rozsah úniku údajov. Podľa UnicornRiot je množstvo ukradnutých údajov porovnateľné s archívom Panama. Hackeri získali podľa UnicornRiot prístup k údajom a účtom najmenej 3800 spoločností, fondov a jednotlivcov. Patria sem zákazníci z Cypru, Spojeného kráľovstva a Britských Panenských ostrovov.

Hacker Phineas Fisher prevzal zodpovednosť za krádež údajov. Útok označil za politicky motivovaný a vyzval ďalších hackerov, aby sa pripojili k „boju proti nerovnosti a kapitalizmu“. Treba poznamenať, že Fisher je pridružený k skupine Anonymous. Fisher vyhlásil zodpovednosť za hackovanie britsko-nemeckého výrobcu systémov video sledovania Gamma Group a za útoky na servery talianskeho hackerského tímu, ktorý vyrába softvér na hackovanie na objednávku polície a špeciálnych služieb. V roku 2016, počas pokusu o vojenský prevrat v Turecku, Fisher ohlásil hackovanie počítačov vládnej strany krajiny. Ako je známe, na jar roku 2017 získali prístup k novým dokumentom účastníci Medzinárodného konzorcia vyšetrovacích novinárov a Centra pre vyšetrovanie korupcie a organizovaného zločinu OCCRP, ktorí predtým publikovali projekt Panama Papers, získali nové dokumenty: nové žurnalistické vyšetrovanie sa volalo Paradise Papers alebo Documents from Paradise Islands “. Ako viete, informácie o 200 000 spoločnostiach prišli do konzorcia v dôsledku úniku archívu dokumentov panamskej advokátskej kancelárie Mossack Fonseca, ktorý sa nazýval panama papiere. Údaje asi pred rokom zaslal reportérom anonymný autor, ktorý používa pseudonym John Dow.