Grécko cudzincom polovičné daňové úľavy

ATÉNY –  Grécke úrady prišli s cestou, ako zlepšiť stav vlastného hospodárstva a zužitkovať pandémiu koronavírusov, kvôli ktorej pracovníci na celom svete prechádzajú na prácu z domova. Ide o 50-percentný daňový úver z príjmu pre tých, ktorí sa pohybujú a stávajú sa daňovými rezidentmi, uviedla CNBC.

Finančný poradca predsedu vlády Alex Patelis vysvetlil, že pracovníci, ktorých nazval „digitálni migranti“, sa môžu sťahovať sami alebo môžu byť požiadaní o prevod spoločností. Obdobie daňových úľav je až sedem rokov; ponuku bude možné využiť až v roku 2021.

Nevyhnutnou podmienkou je byť daňovým rezidentom Grécka, ale iba ak oprávnená osoba v posledných ôsmich rokoch nebývala rezidentom sedem z nich. Neexistujú však žiadne obmedzenia týkajúce sa príjmu alebo zamestnania.

Očakáva sa, že návrh zákona bude prijatý do konca tohto roka. Úrady chcú s jeho pomocou nielen prilákať špecialistov, ale aj vrátiť aspoň časť z tých 800-tisíc Grékov, ktorí opustili krajinu uprostred dlhodobej dlhovej krízy.

Krajina zažila najhorší únik mozgov v Európskej únii za posledné roky, jej ekonomika však začala za posledné dva roky rásť. Pandémia tento proces zastavila. Európska komisia očakáva, že Grécko tento rok stratí 9 percent HDP a miera nezamestnanosti dosiahne 18 percent, čo je viac ako ktorýkoľvek iný člen eurozóny.

Krajiny EÚ predtým dosiahli predbežnú dohodu o dlhodobom rozpočte. Očakáva sa, že plán hospodárskej obnovy zvýši výdavky na bezprecedentných 1,8 biliónov eur. Z nich 500 miliárd pôjde na granty, ďalších 250 – na pôžičky najviac postihnutým krajinám.