Globálny dopyt po striebre bude 1,2 miliardy uncí
NEW YORK – Ak bude prognóza zodpovedať skutočnosti, pôjde o druhý najväčší objem dopytu v histórii.
Silver Institute predpovedá, že globálny dopyt po kove dosiahne v roku 2024 1,2 miliardy uncí.
Zvýšený priemyselný dopyt je hlavným katalyzátorom rastu globálneho dopytu po striebre. V roku 2024 sa očakáva, že globálny priemyselný dopyt dosiahne nové ročné maximum.
V krátkodobom horizonte, keďže skorý začiatok znižovania úrokových sadzieb v USA je menej pravdepodobný, investičný dopyt po striebre, ako aj iných drahých kovoch sa môže dostať pod tlak. Inštitucionálne investície do striebra by mohli odradiť aj obavy zo spomaľujúcej sa čínskej ekonomiky. Naopak, očakáva sa, že ekonomické pozadie bude priaznivejšie pre investície do striebra v druhej polovici roku 2024, keď sa očakáva, že americká centrálna banka začne znižovať úrokové sadzby.
Očakáva sa, že celosvetový dopyt po striebre vzrastie o 1 %, podporený pokračujúcim rastom priemyselného využitia a oživením dopytu po šperkoch a strieborných výrobkoch.
Produkcia priemyselného striebra sa podľa prognózy v roku 2024 zvýši o 4 % na rekordných 690 miliónov uncí (Moz). V súlade s trendom posledných rokov, fotovoltický (FV) a automobilový priemysel zostanú v tomto roku kľúčovými ťahúňmi rastu priemyselného dopytu.
Výroba fotovoltaických inštalácií výrazne prekonala pôvodné očakávania trhu na rok 2023, pričom sa predpokladá, že nové prírastky kapacity dosiahnu v tomto roku ďalšiu rekordnú úroveň. Predaj striebra by mal ťažiť aj z technologických objavov, ktoré viedli k masovej výrobe nových, efektívnejších solárnych článkov typu N (s vyšším obsahom striebra). V automobilovom priemysle bude dopyt po striebre naďalej podporovať zvýšené používanie elektronických komponentov a investície do infraštruktúry nabíjania batérií. Po náročnom roku 2023 prinesie plánované oživenie v oblasti spotrebnej elektroniky ďalší nárast trhu s priemyselným striebrom. Napriek neistej ekonomickej situácii na niektorých kľúčových trhoch sa vďaka prijatiu aplikácií umelej inteligencie niekoľko značiek spotrebnej elektroniky pripravuje na predstavenie nových produktov, ktoré by mali uprednostňovať striebro.
Očakáva sa, že dopyt po šperkoch vzrastie o 6 %, pričom tento rok prispeje hlavným príspevkom India po prudkom poklese dopytu po šperkoch v roku 2022, keďže dopyt v Indii sa po náraste po pandémii COVID v roku 2021 oslabil. Rast dopytu by v tomto roku mali podporiť okrem návratu k „normálnejším“ úrovniam aj pozitívne ekonomické pozadie a spotrebitelia zvyknutí na vysoké ceny striebra v rupiách. V USA a Európe môže mierny sentiment spotrebiteľov naďalej zaťažovať spotrebu šperkov, ale doplnenie zásob maloobchodníkov pravdepodobne zmierni dopad na výrobu. Podobne ako v klenotníckom sektore, keď sa dopyt normalizuje, oživenie v Indii povedie k 9% zvýšeniu globálnej produkcie striebra.
Na rozdiel od toho sa predpokladá, že investície do fyzického striebra klesnú o 6 % na štvorročné minimum, pričom USA vedú pokles investičného dopytu po fyzickom kove. Silný ekonomický rast a pokračujúci rast na americkom akciovom trhu budú kľúčovými faktormi pri znižovaní záujmu investorov o všetky drahé kovy vo forme mincí aj drahých kovov. Očakáva sa, že India a Európa sa tento rok mierne zotavia z celkovej depresie v roku 2023. V prvom prípade, keď si indickí investori zvyknú na vysoké ceny rupií, pri poklese cien sa očakáva lov na výhodné ceny. Aj pri oživení zostanú objemy dodávok v Európe blízko niekoľkoročných minim.
Predpokladá sa, že celková globálna ponuka striebra v roku 2024 vzrastie o 3 % na osemročné maximum 1,02 miliardy uncí, čo je spôsobené výlučne oživením ťažby baní.
V roku 2024 sa predpokladá, že produkcia strieborných baní vzrastie o 4 % na 843 miliónov uncí, čo je najvyššia úroveň od roku 2018. Tento rast bude vo veľkej miere závisieť od:
- z hladkej prevádzky zlatej bane Peñasquito v Newmonte v Mexiku,
- z uvedenia do prevádzky striebornej bane Polymetal „Prognoz“ v Rusku,
- od spustenia zlatej bane Salares Norte spoločnosti Gold Field v Čile,
- zo zvýšenej produkcie Coeur Mining v Rochestri v USA.
Produkcia vedľajších produktov striebra z baní na základné kovy bude podľa predpovedí klesať, keďže verejné a vládne spory viedli k uzavretiu niektorých baní v roku 2023, najmä v Južnej Amerike. Okrem toho hrozí riziko ťažby striebra zo zinkových baní, ktoré môžu zastaviť výrobu z dôvodu nízkych cien zinku.
Rafinácia striebra bude klesať, pričom objemy pravdepodobne klesnú o 3 % na trojročné minimum. Väčšinu tohtoročných strát budú mať na svedomí znížené dodávky šrotu a striebra. Očakáva sa tiež, že objemy fotovoltaického odpadu budú klesať v dôsledku štrukturálnych faktorov, takže priemyselná recyklácia bude jedinou oblasťou, kde sa očakáva, že zaznamená mierne vysoké objemy.
Očakáva sa, že trh striebra zostane v roku 2024 v deficite (celková ponuka mínus dopyt). Toto bude štvrtý rok po sebe štrukturálnych trhových deficitov. Aj keď sa očakáva, že deficit v tomto roku klesne o 9 % na 176 miliónov uncí (194 miliónov uncí v roku 2023), bude podľa historických štandardov stále mimoriadne vysoký.