Globálne trhy sa zmenili z boomu na krach
NEW YORK – Prečo sa investície uberajú nesprávnym smerom?
Zrejme takmer všetky firmy obmedzujú činnosť. Spoločnosť Meta, vlastník Facebooku, nedávno uviedla, že v roku 2023 bude investovať menej, ako sľúbila. Disney znižuje svoje investičné plány na tento rok o desatinu, čo znamená menej investícií do zábavných parkov. Calavo Growers, významný producent avokáda a ovocia, má v úmysle znížiť kapitálové výdavky počas obdobia „krátkodobej neistoty“.
Tieto príbehy sú súčasťou väčšieho negatívneho trendu. Prieskum Global Purchasing Managers Survey sleduje nové objednávky investičného tovaru, čo je ukazovateľ kapitálových výdavkov. Po prudkom náraste v roku 2021 je teraz dopyt v súlade s priemerom rokov 2018-19. Americký „sledovač kapitálových nákladov“, ktorý vydala spoločnosť Goldman Sachs, poskytuje prehľad o výdavkoch podniku, ako aj o budúcich zámeroch. Teraz je ročný rast prakticky nulový. Globálny sledovač, ktorý používa JPMorgan Chase, tiež poukazuje na prudké spomalenie. The Economist analyzoval údaje o kapitálových výdavkoch z 33 krajín OECD. V štvrtom štvrťroku minulého roka sa kapitálové výdavky v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom znížili o 1 %.
Investície sú najvolatilnejšou zložkou HDP. Keď sa zvýšia, ekonomika ako celok má tiež tendenciu rásť. Dodatočné kapitálové výdavky a výskum a vývoj zvyšujú produktivitu, zvyšujú príjmy a životnú úroveň. Mnohí dúfali, že pandémia spustí nový „supercyklus kapitálových výdavkov“. V reakcii na krízu spoločnosti zvýšili výdavky vo všetkých oblastiach: digitalizácia, dodávateľské reťazce a ďalšie. Fixné investície bohatých krajín dosiahli svoj vrchol pred pandémiou len za 18 mesiacov, oveľa rýchlejšie ako po globálnej finančnej kríze v rokoch 2007-09. V rokoch 2021 a 2022 spoločnosti zahrnuté do indexu S&P 500 veľkých amerických firiem minuli 2,5 bilióna dolárov na investície a výskum a vývoj, čo zodpovedá 5 % HDP krajiny. Reálne je to asi o 20 % viac ako v rokoch 2018-19.
Posledné čísla vás privedú k rozumu. To, čo si ľudia mysleli, že je začiatkom štrukturálneho trendu, môže byť v skutočnosti humbuk uprostred rušenia blokád. Spoločnosti tiež prehodnocujú budúce kapitálové výdavky smerom nadol. Analýza plánov približne 700 veľkých amerických a európskych kótovaných firiem naznačuje, že reálne výdavky klesnú v roku 2023 o 1 %. Trhy rozpoznali zmeny, ktoré sa udiali. Napríklad v Európe akcie spoločností, ktoré zvyčajne rastú kvôli vysokým kapitálovým výdavkom, ako sú polovodiče a chemikálie, v roku 2021 prudko vyskočili oproti zvyšku akciového trhu, ale potom opäť klesli.
Prečo sa boom končí?
Najpresvedčivejšie sa zdajú tri možné vysvetlenia. Prvým je, že spoločnosti majú na míňanie menej peňazí ako pred niekoľkými mesiacmi. Firmy v bohatých krajinách nahromadili počas pandémie obrovské hotovostné zostatky, čiastočne vďaka vládnym grantom a pôžičkám. Od konca roka 2021 však zásoby v reálnom vyjadrení klesli približne o 1 bilión dolárov.
Druhé vysvetlenie súvisí s globálnymi ekonomickými podmienkami. Dodávateľské reťazce nepociťujú také veľké výpadky ako v roku 2021, čo znamená, že investície do dodatočnej kapacity alebo hromadenia zásob sa môžu znížiť. Údaje od poskytovateľa údajov PitchBook ukazujú, že obchody s rizikovým kapitálom v oblasti technológií dodávateľského reťazca sa v štvrtom štvrťroku 2022 v porovnaní s predchádzajúcim rokom znížili zhruba o polovicu. Inflácia vymazala skutočné príjmy spotrebiteľov, takže je menej pravdepodobné, že budú investovať do nových produktov a služieb, keďže podniky sa obávajú, že ich nikto nekúpi. Prieskumy ukazujú, že vyššie úrokové sadzby tiež pomáhajú znižovať náklady.
Tretí faktor môže byť najdôležitejší. Rozmach kapitálových výdavkov bol z veľkej časti spôsobený predpokladom, že pandemický životný štýl bude trvať večne, čo viedlo k prerozdeleniu ekonomických zdrojov kvôli neustálej potrebe nových technológií. Ekonomika po pandémii je však v mnohých ohľadoch nápadne podobná predpandemickej ekonomike. Ukázalo sa, že ľudia nemôžu donekonečna konzumovať produkty Netflix a Peloton. Výdavky na služby sa takmer rovnajú výdavkom na tovar.
Existujú výnimky, najmä ropné spoločnosti, ktoré tento rok pravdepodobne zvýšia kapitálové výdavky, ale tvoria len malý podiel na celkových výdavkoch. Spoločnosti, ktoré patrili medzi lídrov z hľadiska kapitálových výdavkov, obmedzujú investície. Napríklad výrobcovia polovodičov si uvedomili, že investovali príliš veľa do výrobných kapacít a teraz znižujú náklady. V poslednom štvrťroku 2022 klesli reálne výdavky USA na zariadenia na spracovanie informácií medziročne o 2 %. Podľa analytikov veľké technologické spoločnosti pravdepodobne v roku 2023 reálne znížia kapitálové výdavky o 7 %.
Zákon o znižovaní inflácie v USA poskytne veľké stimuly pre výdavky na zelenú energiu; Svoje dotácie vyhlasuje aj EÚ. Konflikt na Ukrajine núti Európanov investovať do alternatívnych zdrojov energie. Okrem toho v snahe znížiť závislosť od Číny a Taiwanu sa mnohé spoločnosti snažia spustiť výrobu v továrňach v iných regiónoch. Postupom času môžu tieto zmeny naštartovať rast investícií. Nateraz však musíme priznať, že boom kapitálových výdavkov sa skončil.