Globálne dividendy dosiahnu v roku 2023 rekordných 1,66 bilióna amerických dolárov
NEW YORK – Správa Global Dividend Index zverejnená uviedla, že výplaty vzrástli medziročne o 5 % na ročnom základe, pričom v štvrtom štvrťroku vzrástli o 7,2 % v porovnaní s predchádzajúcimi tromi mesiacmi.
Globálne dividendy dosiahli minulý rok rekordných 1,66 bilióna dolárov a ďalšie historické maximum sa očakáva v roku 2024, podľa čerstvej správy britského správcu aktív Janus Henderson Group Plc.
Podľa správy sa platby v roku 2023 zvýšili o 5 %. Takmer polovica rastu pochádzala z bankového sektora, ktorý odmenil akcionárov po náraste ziskov z úverov.
Bol to tretí priamy rekord dividend po krátkom poklese výplat počas pandémie v roku 2020. Janus Henderson očakáva, že celkové dividendy v tomto roku dosiahnu nový rekord 1,72 bilióna dolárov, čo je o 3,9 % viac ako v minulom roku.
Globálne dividendy lámu rekordy. Očakáva sa, že dividenda v roku 2024 prekoná rekordnú výplatu z roku 2023 vo výške 1,66 bilióna dolárov. Zdroj: Janus Henderson Poznámka: Rok 2024 je predpoveď Janusa Hendersona vo výške dividend v roku 2024 vo výške 1,72 bilióna dolárov.
Údaje naznačujú, že podnikové súvahy sú napriek globálnemu hospodárskemu poklesu a vyšším nákladom na obsluhu dlhu odolné. To tiež poukazuje na to, že bankový sektor ťaží z vyšších úrokových sadzieb.
„Firemné peňažné toky zostali silné vo väčšine sektorov, čo poskytlo dostatočnú palebnú silu,“ povedal Ben Lofthouse, vedúci globálneho príjmu z akcií v spoločnosti Janus Henderson.
Spomedzi spoločností na celom svete 86 % v minulom roku buď zvýšilo svoje dividendy, alebo ich ponechalo nezmenené, pričom pozoruhodné zisky pochádzajú aj z technologického, automobilového a energetického sektora.
Benchmark zohľadňuje vplyv výmenných kurzov, jednorazové špeciálne dividendy a technické faktory spojené s dividendovými kalendármi, ako aj zmeny v indexe.
Minulý rok veľké banky vrátane JPMorgan Chase, Wells Fargo a Morgan Stanley oznámili plány na zvýšenie svojich štvrťročných dividend po absolvovaní ročného záťažového testu Federálneho rezervného systému, ktorý určuje, koľko kapitálu môžu banky vrátiť akcionárom.
„Navyše pokračujúci dopad pandémie znamenal, že výplaty boli úplne obnovené, najmä v HSBC,“ dodáva správa Janusa Hendersona.
“Banky rozvíjajúcich sa trhov boli obzvlášť silným prispievateľom k tomuto rastu, hoci banky v Číne sa nepodieľali na rozmachu dividend bankového sektora.”
Podľa Janusa Hendersona bol však pozitívny vplyv bankových dividend „takmer úplne kompenzovaný škrtmi v ťažobnom sektore“.
V správe sa však uvádza, že výrazné zníženie dividend od veľkých spoločností, ako sú BHP, Petrobras, Rio Tinto, Intel a AT&T, oslabilo globálnu mieru rastu za tento rok.
“Kľúčový motor rastu”
Asi 86 % kótovaných spoločností na celom svete buď zvýšilo svoje dividendy, alebo ich ponechalo na súčasnej úrovni v roku 2023, podľa Janusa Hendersona.
Celkovo 22 krajín vrátane USA, Francúzska, Nemecka, Talianska, Kanady, Mexika a Indonézie zaznamenalo v minulom roku rekordné výplaty.
Európa bola opísaná ako „kľúčový motor rastu“, pričom výplaty vzrástli medziročne o 10,4 % na základnom základe.
(Na základe materiálov Bloomberg a CNBC)