Globálne akciové indexy zaznamenali najlepší mesiac za tri roky v nádeji na blízke úrokové sadzby

NEW YORK – Index MSCI All-Country World si v novembri pripísal 9 %, keď sa investori vrhli do rizikových aktív.

Globálne akciové indexy zaznamenali najväčšie mesačné zisky za tri roky, keď investori naliali peniaze do rizikových aktív v rastúcej dôvere, že Federálny rezervný systém a ďalšie hlavné centrálne banky sú blízko víťazstva v boji proti inflácii.

Index MSCI All-Country World za november vzrástol o 9 percent, čo predstavuje najlepší mesiac pre globálne akcie od novembra 2020, keď správy o prelomovom vývoji vakcíny proti Covid-19 spôsobili prudký nárast akcií.

V USA mali benchmarkový index S&P 500 Wall Street a technologicky náročný Nasdaq Composite najlepší mesiac od júla 2022, keď si pripísali 8,9 % a 10,7 %.

Tento nárast prišiel spolu s rastúcimi nádejami, že úrokové sadzby v USA a eurozóne dosiahli svoj vrchol a budú znížené v prvej polovici budúceho roka.

Býci získali ďalší impulz vo štvrtok, keď inflácia v eurozóne v novembri klesla na 2,4 %, čo je výrazne pod prognózou a najpomalšie tempo od júla 2021, čím sa európsky Stoxx 600 zvýšil o 0,5 %.

„Trh sa teraz priklonil k myšlienke, že inflácia už nie je problémom,“ povedal Torsten Slok, hlavný ekonóm investičnej spoločnosti Apollo. „Ak inflácia už nie je problémom, Fed už nie je problémom. Ak už Fed nie je problém. . . rizikové aktíva by mali fungovať lepšie.“

“Kľúčová otázka,” dodal, “je, či je tento myšlienkový pochod správny.”

Od začiatku minulého roka Fed bojuje za to, aby sa inflácia vrátila k svojmu 2-percentnému cieľu. Najagresívnejšia kampaň zvyšovania sadzieb za posledné desaťročia podnietila minulý rok bolestivý medvedí trh s akciami.

Zvýšenie sadzieb bolo „tmavým mrakom visiacim nad rizikovými aktívami,“ povedal Wiley Tollett, investičný riaditeľ spoločnosti Franklin Templeton Investment Solutions. Vyššie sadzby vyvíjajú tlak na akcie, znižujú relatívnu atraktivitu budúcich ziskov spoločností a zvyšujú atraktivitu bezpečných aktív, akými sú štátne dlhopisy. Tiež zvyšujú náklady a riziká nesplatenia pre rizikovejších podnikových dlžníkov.

Ale teraz “väčšina účastníkov trhu vrátane nás verí, že Fed je skutočne hotový” a že bude schopný dostať infláciu pod kontrolu bez toho, aby spôsobil bolestivú recesiu, dodal Tollett.

Tento týždeň Christopher Waller, jeden z najobratnejších politikov Fedu, povedal, že je „čoraz viac presvedčený“, že menová politika je na správnom mieste a že ak bude inflácia naďalej klesať, „môžete len začať znižovať sadzby, pretože inflácia sa spomaľuje. ” Termínové trhy počítajú s prvým štvrťročným znížením sadzieb do mája.

Táto dôvera odráža nedávne dôkazy, že rast cien sa spomaľuje a trh práce sa ochladzuje, hoci celková hospodárska aktivita zostáva stabilná.

Podľa Tima Murraya, stratéga pre viaceré aktíva zo spoločnosti T Rowe Price, táto kombinácia vytvára obraz „prostredia typu Goldilocks“. „Nie sme v recesii, ale nezotavujeme sa tak rýchlo, že by Fed musel stlačiť brzdu“, aby zastavil návrat inflácie.

Obnovená chuť riskovať na akciových trhoch sa prejavila na trhoch podnikových dlhopisov. Do fondov podnikových dlhopisov v novembri natieklo takmer 17 miliárd dolárov, čo je podľa skupiny EPFR najprudší mesačný prílev od júla 2020.

Tento dopyt znížil náklady na pôžičky pre najrizikovejšie spoločnosti. Priemerný výnos z junk dlhu, meraný indexom Ice BofA, klesol z 9,5 % na konci októbra na 8,56 % na konci štvrtka, čo je najväčší mesačný pokles od júla 2022.

Index volatility Vix, takzvaný ukazovateľ strachu na Wall Street, sa medzitým pohybuje blízko svojej najnižšej úrovne od čias pred pandémiou, čo je ďalší znak investorského optimizmu.

V Európe investori predpovedajú, že Európska centrálna banka začne znižovať sadzby začiatkom budúceho roka. Ale úradníci boli napriek tomu opatrní pri vyhlasovaní víťazstva a varovali, že inflácia môže v najbližších mesiacoch mierne vzrásť.

Index S&P 500 je teraz len 5 percent od svojho historického maxima zo začiatku minulého roka a mnohí analytici a investori predpovedajú, že index túto úroveň prelomí v roku 2024.

Niektorí účastníci trhu sa však obávajú, že rally zašla príliš ďaleko. Veľkí správcovia aktív ako Vanguard a Robeco nedávno varovali, že ocenenia sú natiahnuté.

Analytici predpovedajú, že rast firemných ziskov sa v budúcom roku zvýši o 10 percent, no slabší ako očakávaný ekonomický rast by mohol negatívne ovplyvniť zisky a znížiť ceny akcií. Slok z Apolla zároveň varoval, že silnejšie ekonomické údaje, ako sa očakávalo, by tiež mohli „prelomiť súčasnú rally“, čím znovu vyvolali obavy, že Fed bude musieť držať sadzby vysoké dlhšie.