Futbal pomáha zlepšovať pozitívny obraz Ruska

Učiteľ svetových dejín na univerzite v Turku a bádateľka Akadémie vied Fínska Pia Koivunen, ktorá študuje problematiku organizovania veľkých udalostí v Sovietskom zväze ako formy kultúrnej diplomacie, povedal, že konanie Svetového pohára v Rusku – je jedným z nástrojov mäkkej sily, ktoré používa Vladimir Putin, prezident krajiny. Napísal o tom portál uusimaa. Originál publikácie je tu.

Nedávno Koivunen veľa bádala o svetovom pohári, ktorý sa teraz koná v Rusku. Pôsobila ako organizátor dvoch seminárov týkajúcich sa majstrovstiev, medzi ktoré okrem iného patria vzťahy futbalu, politiky a médií. Prvý seminár sa konal na jar v Turku, druhý – v deň otvorenia majstrovstiev sveta v Tampere.

“V Putinových prezidentských a hlavných ministeriálnych rokoch sa šport stal dôležitou súčasťou vytvorenia obrazu Ruska ako superveľmoc. Táto krajina zaznamenala pozoruhodný úspech v rôznych športoch, s výnimkou futbalu, ktorého zlaté roky padli počas studenej vojny, 50. a 60. rokov. ” Ruský tím je pod silným tlakom. Úspešný výkon pri otvorení majstrovstiev sveta dal hráčom novú silu, hovorí Koivunen.

Keď bol Putin pri moci, Rusko bolo organizátorom rôznych veľkolepých podujatí. V krajine sa konali súťaže Eurovision, Universiade, Zimné olympijské hry a Paraolympiáda.

“Tento Svetový pohár znamená veľa pre krajinu. Rusko od 90-tych rokov sa usiluje vytvoriť obraz superveľmoc. Potom bol stav ekonomiky krajiny zlý a samotný štát sa v určitom zmysle stal vydedencom. Bolo to o uznaní. Preto bolo veľa takýchto udalostí. Tam bol Soči, politické stretnutia na vysokej úrovni, Rusko sa viac ako raz stalo organizátorom medzinárodnej výstavy Expo. ”

Teraz sa krajina pripravuje na výstavu Expo v roku 2025 v Jekaterinburgu. Zimná univerziáda sa budúci rok bude konať v Kazani … Je zrejmé, že krajina chce prilákať rôzne udalosti. Vedenie majstrovstiev je dôležité pre domácu politiku krajiny, pre samotných Rusov. Súčasne držanie zápasov pomáha vytvoriť pozitívny obraz o Rusku.

To je dôvod: to, ako sa Rusko vníma, je radikálne odlišné od toho, ako ho vidia ostatní. Rusi veria, že v iných krajinách je vnímaná nesprávne a teraz chcú tento obraz napraviť. Chcú ohlásiť skutočný obraz Ruska. A to sa prejavuje tým, ako konajú. Rusko od konca XIX. Storočia uplatňuje rôzne stratégie. ”

Rusko je obmedzené rozsiahlymi hospodárskymi sankciami. Okrem toho sa krajina nachádza vo vojenskom konflikte so susednou Ukrajinou. V histórii majstrovstiev sveta je táto situácia pre hostiteľskú krajinu mimoriadne neobvyklá. Ktorá krajina v súčasnosti hosťuje najpopulárnejšiu a najväčšiu udalosť v tejto oblasti športu”.V zahraničnej politike je situácia v krajine veľmi ťažká. Existujú ekonomické sankcie a zo strany Západe zostáva napätie. Rusko je autoritárska krajina, ktorú nemožno nazvať západnou demokraciou. ”

Ak porovnáme dnešné Rusko so Sovietskym zväzom, sotva sa dá povedať o diktatúre. Ľudia môžu bezpečne cestovať, dnešné Rusko je kapitalistická krajina, na uliciach ktorej sú logá rôznych medzinárodných firiem. Je pravda, že v krajine existujú regionálne rozdiely, pretože zdroje sú rozdelené nerovnomerne, ale táto situácia sa nachádza aj v mnohých ďalších krajinách. Krajina je veľmi odlišná od ZSSR, hoci mnohí si predstavujú presne tie časy, keď príde do Ruska. Fanúšikovia futbalu sa teraz dozvedia, čo je naozaj Rusko, “hovorí Koivunen, ktorý študoval v Petrohrade.

Svetovú politickú situácia tak ovplyvnilo organizovanie majstrovstiev. Kritika hostiteľskej krajiny majstrovstiev sveta bola stále dosť mäkká. Ak porovnáme situáciu, napríklad s Moskovskou olympiádou z roku 1980, ktorú bojkotovali USA a mnohé ďalšie krajiny, je teraz všetko úplne iné. Neexistovala skutočná hrozba bojkotu. Na majstrovstvách sa nezúčastnilo iba niekoľko vládnych predstaviteľov a pre Putinov obraz to je minimálna strata. ”

Vyhlásenia o bojkote môžu byť prezentované v štádiu, kedy padlo rozhodnutie usporiadať majstrovstvá sveta v Rusku. Pravda, situácia sa následne zmenila . Dlhé obdobie medzi získaním práva usporiadať majstrovstvá a priamou organizáciou športovej udalosti zvyšuje zraniteľnosť takýchto veľkých udalostí. ”

Konečný výsledok vplyvu medzinárodnej situácie na popularitu majstrovstiev v modernom svete je ťažké predpovedať, pretože dnes zohrávajú veľkú úlohu sociálne médiá. Sociálne médiá sú pre Putina výrou, ak Rusko môže počas Svetového pohára zabrániť rozsiahlym provokáciám a ak úspech Ruska vyvolá dojem aj v iných krajinách.”