Firmy nedôverujú futbalu, jeho imidž padol

Imidž futbalu klesá. Avšak FIFA nie je vo veciach sponzorov veľmi selektívna. Nie sú im cudzie ani peniaze z autoritatívnych krajín. Napísal o tom týždenník Focus. 

“Obchodný model Svetového pohára FIFA je skrytý a utajený” a je “dojnou kravou “.  Vďaka výnosom z sponzoringu, predaj práv na televízne vysielanie a predaju vstupeniek na futbalový zväz má dosť peňazí vo vrecku po dobu štyroch rokov až do budúceho Svetového pohára,” – povedal Nufer.

Avšak so sponzormi z FIFA neviedlo o nič lepšie: na Svetovom pohári v Rusku futbalová federácia musela snažiť nájsť dostatok sponzorov. V posledných rokoch také veľké spoločnosti ako Emirates, Sony a Johnson & Johnson odmietli spolupracovať s FIFA. Sú to západné spoločnosti, ktoré sa stále viac dištancujú od futbalovej organizácie, hovorí článok. Dôvody pre situáciu sponzorov sú zrejmé: dnešný obraz FIFA možno nazvať čokoľvek, ale nie pozitívny. Okrem korupčných škandálov, ktorých sa zúčastňujú vysokí funkcionári Európskej únie, šampionát v Rusku spôsobila politické riziká, ktoré môžu mať vplyv na obraz a sponzorov, autor verí. FIFA bola nútená hľadať nové zdroje peňazí a našla ich v autokratických krajinách. Noví partneri organizácie a jej hlavnými sponzormi boli Gazprom, Qatar Airways a čínska nadnárodná spoločnosť Wanda. Medzi “regionálnymi sponzormi” sa očakáva výhradne ruský podnik.

“Skutočnosť, že Rusko a Katar sú sponzori FIFA, zrejme vzhľadom k miesto pre súčasné a budúce šampionát, ale prečo čínska Hidden dôvodom je skutočnosť, že čínske spoločnosti sú teraz všeobecne sa prejavujú v úlohe kupujúcich po celom svete, -.? Objasňuje autor -. šancu získať medzinárodný ohlas ako súčasť futbalu čínskych spoločností vo svetovom šampionáte sa zdá byť oveľa dôležitejšie ako nebezpečnosti pochybného snímke pod záštitou FIFA “. Niet divu, je skutočnosť, že majstrovstvá sveta 2026 sa budú konať v Spojených štátoch, Kanade a Mexiku, na šampionát v Spojených štátoch podľa odhadov prinesie FIFA dvakrát tak veľký zisk, ako by mohla urobiť šampionát v Maroku, Nufer konštatuje na záver