Fejtón izraelského denníka Haaretz: Donald Trump nadmerne zapálený agent Vladimíra Vladimíroviča

Izraelský denník Haaretz priniesol fejtón, ktorý sa týka hodnotenie zahraničnej politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa. Originál fejtónu je tu.

Vaša excelencia!

Podľa vašej žiadosti poskytujeme konečnú (ku koncu roka)  správu na karte amerického prezidenta Donalda J. Trumpa. Netreba dodávať, že je jednoducho nádherná. Trump sa etabloval ako prvotriedny agent Ruskej federácie, jeho hodnota prevyšuje všetky očakávania. V skutočnosti, jeho hlavnou nevýhodou, zdá sa, že je nadmerne zapálený: jeho činy, v náš prospech sú často tak škandalózne a očividné, že spôsobuje nepotrebnú pozornosť k tomu, že poskytuje také cenné služby pre slávu Matičky Rusi.

Trump dostáva “A” za zničenie západnej aliancie, podkopanie morálneho líderstva  Ameriky a podporu šírenia autoritárstva v Putinovom štýle po celom svete. Dostáva “A-” za kritiku imigrácie, demontáž sociálneho štátu, šírenie nenávisti a sváru medzi občanmi USA a úplný rozklad jednej z dvoch hlavných politických strán Ameriky.

Jeho hodnotenie podkopánia dôvery vo vládu a rozkolísania právneho štátu – je len “B +”, ale je to spojené, v podstate, je to spojené s nespochybniteľnou reputáciou tvrdou rozhodnosťou špeciálneho prokurátora Roberta Mullera, ktorého sa Trump neodhodlal prepustiť. Avšak sľúbil, že ku koncu roku zlepší svoju činnosť.

Treba poznamenať, že “zlé” správanie Trumpu je hodné nasledovania. Prekonajúc všetky známe rekordy vo vedení predvolebnej kampane, Trump priniesol svoje málo príjemné zvyky správania sa do Bieleho domu, útočí na každého – od médií a politických oponentov do hráčov NHL. Jeho nedávny hrubé správanie sa ku Kanade, najbližšiemu spojencovi USA, bola tak inšpirujúce, že odporúčame, aby sa v budúcnosti dostalo do príručky Kremľa o správaní sa k západným lokajom v hesle”Ako môžem prísť o priateľa a stratiť vplyv.”

Donald Trump je obzvlášť účinný pri ochladzovaní vzťahov so západnými vodcami a privádzaní verejnej mienky do bodu varu. Jeho deštrukcia nedávneho summitu G-7 bola klasika, ako z učebnica, príklad typu „cukor a bič.“. Predstieral, že hrá spolu so šiestimi ďalšími a dokonca súhlasil s konečným spoločným vyhlásením, len aby “zavreli obchod”, keď odíde domov. Odporúčame mu poslať pohľadnicu cez konvenčné diskrétne kanály a oslavovať v nej jeho “rozhodujúce líderstvo”. Dobre viete, pán prezident, ako túži po dobrom slove svojho hrdinu a štandardu jeho správania.

Musíme sa tiež vzdať hold Trump na podporu reštrukturalizácie medzinárodnej mocenskej štruktúry a vytvorenie toho, čo ste tak brilantne pomenovali “Os otrasov.” Vaša vízia ultranacionalistickej aliancie, ktorá prekvitá na nenávisti k islamu, je naplnená rozhodnosťou sabotovať západné aliancie, ako je Európska únia a NATO, ktoré predstavujú priamu hrozbu pre národné záujmy Ruska, sa postupne stáva realitou.

V tomto smere by sme chceli vyzdvihnúť hodnotný prínos, ktorý priniesli fanúšikovia Brexitu v Británii a „najlepším priateľom navždy“ Benjamin Netanjahu. Izraelský premiér sa snažil kultivovať vzťahy s autoritatívnymi vlád Poľska, Rakúska a Maďarska, vybieľujúc ich historický antisemitizmus v minulosti a prítomnosti, pomáhajúc ich urobiť“ prepáčte za výraz „kóšernými“ v očiach Američanov všeobecne a mocného židovské lobby, o ktorom ste často hovorili.

Netanjahu bol obzvlášť užitočný pri izolovaní vášho úhlavného nepriateľa Georga Sorosa, jeho osobnými útokmi na tiež svojimi objatiami nepriateľa Sorosa, Viktora Orbána. A jeho nedávna urážka šéfky diplomacie Európskej únie, Frederiky Mogerini, ktorá viedla k zrušeniu návštevy Izraelu, ukazuje, že sa tiež chce podieľať na boji so Západnou Európou.

Na záver je potrebné zdôrazniť, že je dôležité zabezpečiť, aspoň sa zdá uspieť Trumpa na schôdzke v Singapure s severokórejského vodcu Kim Čong Ynom. Je mimoriadne dôležité umlčať kritikov amerického lídra a posilniť jeho pozíciu doma, aby mohol pokračovať v tejto veľmi dobrej práci, ktorú začal.

Kto by si len vedel predstaviť, Vladimir Vladimirovič, že tieto scenáre, ktoré zneli šialene, keď sme boli majormi KGB (a volali sme Vás Bledá Moľa), že vaše skúsenosti s kultivovaním kolaboracionistov a vaše znalosti medzinárodného práva a obchodu sa raz vrátia niekoľkonásobne.

Rusko vpred! A veľa šťastia na Majstrovstvách sveta!