Firma Fagus z Dunajskej Stredy píše Mičovskému

DUNAJSKÁ STREDA – Firma Fagus, s. r.o z Dunajskej Stredy napísala minsitrovi pôdohospodárstv Jánovi Mičvosvkému otvorený list. Sťažuje si an nedostatok surovín potrebných na výrobu nábytku. Finančné noviny zverejňujú list v plnom znení.

Vážený pán minister,

spoločnosť Fagus, s.r.o. sídliaca v Dunajskej Strede s výrobnou prevádzkou v Komárne sa zaoberá výrobou interiérového nábytku a dubových lamiel a zamestnáva viac ako 30 zamestnancov. Sme domáci výrobca s vysokým daňovým a odvodovým zaťažením, s ktorým niekoľko rokov bojujeme s lacnejšími výrobcami najmä z Ázie. Paradoxom je, že ani tento fakt nás v snahe presadiť sa na trhu nezlomil. Čo nám – a v skutočnosti aj mnohým ďalším domácim malým a stredným firmám v našom odbore láme väz – je nepochopiteľný postoj štátnych lesov.

Dva roky sa márne snažíme uzatvoriť zmluvu so štátnym podnikom Lesy SR na dodávku dubovej guľatiny. Bez úspechu! Preto sme nútení ju nakupovať zo zahraničia, alebo ju nakupujeme od priekupníkov, ktorí zmluvu so štátnymi lesmi majú. Samozrejme cena guľatiny sa tým pre nás automaticky zvyšuje o 30-40%.

Už ani neviem koľkí krát nás Lesy SR odmietli. Zmluva na nákup dubovej guľatiny nebude, lebo jej je nedostatok. Podotýkam, že už druhý rok nakupujeme tento „nedostatkový“ tovar aj zo štátnych lesov, akurát cez rôzne obchodné firmy, ktoré mali viac šťastia, alebo lepšie kontakty. Dokonca sme boli aj auditovaní, či sme naozaj spracovatelia dubovej drevnej hmoty, alebo iba  obchodná spoločnosť. Pripomínam, že sme výrobca drevenej rezanej dyhy, prevádzku máme na Slovensku, zamestnávame občanov SR a dane a odvody platíme Slovenskej republike.

Najväčší šok  sme zažili 19. 3. 2020 v hlavných správach RTVS, kedy Lesy SR ústami svojho GR  Ing. Mariána Staníka reagovali na útlm výroby firiem v SR kvôli koronavírusu COVID 19, ktorý bude znamenať aj obmedzenie ťažby dreva, ale „…drevnej hmoty je na skladoch dostatok“. Po reportáži sme teda opätovne oslovili Ing. Staníka a Lesy SR so záujmom o guľatinu, keďže my vzhľadom na zákazky, najmä zo zahraničia, výrobu neutlmujeme. Opäť bez odozvy…

Na základe tejto skutočnosti sme skalopevne presvedčení, o tom, že nedostatok drevnej hmoty je iba kamufláž na zakrytie faktu, že štátnemu podniku viac vyhovuje predávať drevo sprostredkovateľom ako ho kontrahovať priamo so spracovateľmi. Prečo tomu je tak, ponechávame na fantázii každého z nás.

Vážený pán minister,

naša spoločnosť s drevom nekšeftuje, vytvárame z neho konečný produkt, ktorý prináša finančný efekt v podobe miezd, daní a odvodov celej spoločnosti. V súčasnosti dokážeme mesačne spracovať 150-200 m3 dubovej guľatiny, a to aj v dnešných časoch, kedy mnohé iné firmy kvôli koronavírusu a aj z iných dôvodov výrobu utlmujú.

Veríme, že Váš kladný postoj k prírode, osobitne k lesom prispeje k tomu, aby drevo prestalo byť len kšeftom pre vyvolených a aby sa s ním nakladalo s rešpektom a s etikou. Ako drevospracujúca spoločnosť, si Vás dovoľujeme požiadať o dôkladné preverenie dôvodov prečo nám a mnohým ďalším drevospracujúcim spoločnostiam Lesy SR dlhodobo odmietajú podpísať zmluvu?  Prečo Lesy SR namiesto toho uzatvárajú kontrakty so sprostredkovateľmi od ktorých sme následne nútení kupovať drevo predražené až o 30 až 40%?

Jaroslav Papp, spoločník