Financovanie spoločného rozpočtu problém EÚ

Jednou z kontroverzných otázok zostáva financovanie rozpočtu 19 krajín eurozóny. Európska komisia sa medzitým pripravuje na konanie proti Taliansku. Môže dostať pokutu.

Ministri financií eurozóny počas stretnutia, ktoré trvala celú noc v piatok 14. júla, sa nemohli dohodnúť na základných prvkoch plánovaného celkového rozpočtu. Jedným z kontroverzných otázok zostáva financovanie budúceho rozpočtu 19 štátov eurozóny, povedal jeden z účastníkov stretnutia v Luxemburgu.

Podľa neho budú rokovania pokračovať aj v nasledujúcich mesiacoch. V minulosti boli hlásené spory týkajúce sa účelu platieb a platobných podmienok. Napriek zvyšným rozdielom sa stranám podarilo priblížiť pozície. Francúzsky minister hospodárstva a financií Bruno Le Mare dokonca označil dosiahnuté výsledky za „prielom“.

Tvorba rozpočtu eurozóny bola jednou z myšlienok programu francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona. V roku 2017 navrhol vytvoriť miliardový rozpočet výlučne pre krajiny eurozóny. Podľa Macrona by to bol symbol veľkého prelomu EÚ a umožnil by lepšiu ochranu eurozóny v prípade nových finančných kríz.

Európska komisia (ES) sa medzičasom pripravuje na začatie  konania proti Taliansku v súvislosti s porušovaním kritérií Paktu stability v tejto krajine. EK je stále pripravená zrušiť trestné konanie, ak vláda v Ríme podnikne kroky na splnenie týchto kritérií, povedal komisár EÚ pre hospodárske záležitosti Pierre Moscovisi po stretnutí ministrov financií eurozóny v Luxemburgu 14. júna.

Stretnutie tiež diskutovalo o situácii s rozpočtom v Taliansku, ktoré je tretím najväčším hospodárstvom v eurozóne. Vládny dlh Talianska dosiahol 2,3 bilióna EUR, čo predstavuje 132 percent HDP. Podľa kritérií Paktu stability by tento ukazovateľ nemal presiahnuť 60%.

Taliansky podpredseda vlády Matteo Salvini, napriek ťažkej finančnej situácii, stále trvá na znižovaní daní, ale „nie všetci naraz a nie pre každého“. Ak Európska komisia začne voči Taliansku sankčný postup, potom sa tejto krajine môže uložiť pokuta vo výške niekoľkých miliárd dolárov až do výšky 0,2% HDP.