Financial Times priniesol prognózy na rok 2023

LONDÝN – Od šancí na trvalé prímerie v ukrajinskom konflikte cez pravdepodobnosť zníženia úrokových sadzieb Fedu až po budúcnosť kryptomien Novinári sa podelili o svoje predpovede týkajúce sa budúceho roka, od šancí na trvalé prímerie v ukrajinskom konflikte cez pravdepodobnosť zníženia úrokových sadzieb Fedu až po budúcnosť kryptomien.

Podobne ako mnohí iní pozorovatelia, aj novinári Financial Times sa vo svojej hlavnej predpovedi na rok 2022 mýlili. “Hoci sme uznali, že si možno len želáme, náš redaktor Ben Hall koncom minulého roka naznačil, že Vladimir Putin nemá žiadny racionálny dôvod na začatie vojenskej kampane na Ukrajine. Žiaľ, logika nezabránila ruskému vodcovi, aby sa pustil do tohto katastrofálneho dobrodružstva. Minulý rok sme dúfali, že sa konfliktu podarí zabrániť, ale dnes je Tony Barber dosť pesimistický, pokiaľ ide o pravdepodobnosť udržateľného prímeria v roku 2023. David Sheppard predpovedá, že Európa bude v novom roku čeliť výpadkom elektrickej energie, pretože Moskva obmedzí vývoz zemného plynu. Vzhľadom na rastúce obavy sme sa našich publicistov aj tento rok opýtali, či Čína napadne Taiwan, píše Financial Times.

Poznamenáva, že celkovo sa zo všetkých predpovedí FT na rok 2022 nesplnilo len päť. Mýlili sme sa, keď sme vyhlásili koniec trendu “veľkej rezignácie”, akcie spoločnosti Tesla klesli, čiastočne kvôli výčinom Ilona Muska na Twitteri, a demokrati si udržali kontrolu nad americkým Senátom. Mylná bola aj predpoveď Cliva Cooksona, že sa objaví nákazlivejší variant COVID ako Omicron, hoci sa objavili nové kmene a objav Číny vyvolal nové obavy.

Podarí sa na Ukrajine dosiahnuť prímerie?

Tony Barber: Nie. V roku 2023 nebudú existovať žiadne podmienky pre udržateľné prímerie, nehovoriac o formálnom mierovom urovnaní konfliktu. Zmrazenie konfliktu na súčasných pozíciách neuspokojí ani Rusko, ani Ukrajinu. Vladimírovi Putinovi sa nepodarí zbaviť Ukrajinu nezávislosti a nebude môcť ani plne kontrolovať štyri regióny, ktoré anektoval v septembri. Prezident Vladimir Zelenskyj nebude akceptovať takéto prímerie, ktoré by Ukrajinu pripravilo o územia, ktoré sa Rusku podarilo obsadiť spolu s Donbasom a Krymom. Na znovuzískanie týchto území by boli potrebné zbrane, ktoré Západ zrejme nie je pripravený Kyjevu poskytnúť. Rusko sa snaží preskupiť a pripravuje svoj ľud na dlhý konflikt. Boje budú pravdepodobne pokračovať počas celého nasledujúceho roka.

Očakáva Európa priebežné výpadky elektrickej energie?

David Shepherd: Áno. Ak bude dostatočne chladné počasie, mohlo by sa to začať ešte pred aprílom, ale budúca zima prinesie oveľa väčšiu výzvu. Hoci sú teraz nádrže takmer plné, na jar bude veľmi ťažké ich naplniť. V roku 2022 boli dodávky ruského zemného plynu takmer nepretržité až do júna. V roku 2023 sa ich objem bude blížiť k nule. Bolo by ťažké vyplniť túto medzeru skvapalneným zemným plynom. Európa môže zmierniť riziká prechodom z plynu na uhlie. Je nepravdepodobné, že by francúzske jadrové elektrárne mali počas bežnej údržby výrazné problémy. Celý energetický systém je však už rok a pol pod tlakom. A riziko, že sa niečo pokazí, sa zvyšuje.

Prekročia globálne teploty hranicu oteplenia 1,5 stupňa?

Pilita Clarková: Nie, ale mohlo by sa to stať v roku 2024. Pri porovnaní priemerných teplôt v rokoch 2011-2020 s koncom 19. storočia sa planéta už oteplila približne o 1,1 stupňa Celzia a v niektorých posledných rokoch najmenej o 1,2 stupňa. Vzhľadom na rekordné úrovne emisií je podľa vedcov pravdepodobnosť dočasného zvýšenia teploty o 1,5 stupňa Celzia v jednom z rokov 2022 až 2026 50 na 50. Keďže ochladzujúci vplyv La Niña bude pretrvávať až do začiatku roka 2023, prognostici sa domnievajú, že priemerná ročná teplota sa zvýši o 1,2 stupňa, čo sa však môže v nasledujúcich rokoch zmeniť. Zvýšenie o 1,5 stupňa za rok nebude znamenať nesplnenie cieľa Parížskej klimatickej dohody, ale priblíži svet k bodu zvratu.

Začne Federálny rezervný systém (Fed) znižovať úrokové sadzby?

Martin Wolf: Nie. Trh očakáva, že sadzba federálnych fondov dosiahne v prvej polovici roka 2023 vrchol na úrovni 4,9 % a potom klesne na 4,7 % v septembri a 4,4 % v decembri. Prevažná väčšina členov Výboru pre operácie na voľnom trhu sa však domnieva, že do konca roka 2023 bude sadzba 5 % alebo viac. Podľa nášho názoru by sa táto druhá predpoveď ukázala ako správna. Ako v novembri varoval predseda Fedu Jay Powell, “história dôrazne varuje pred predčasným uvoľnením politiky. Budeme pokračovať v práci, kým nebude dokončená.” Fed nechce opakovať svoje predchádzajúce chyby.

Zostane Rishi Sunak predsedom vlády Spojeného kráľovstva do konca roka 2023?

Miranda Greenová: Áno, ale jeho pozícia bude vyzerať čoraz menej závideniahodne. Premiér sa možno udrží vo funkcii až do roku 2024, kým sa vypíšu nové voľby, ale budú ho ohrozovať pravicoví ideológovia a názorovo vyhranení radoví poslanci. Od referenda o brexite jeho bezohľadná Konzervatívna strana zosadila už štyroch premiérov – a dvoch v minulom roku. Sunak je stabilnejšia osobnosť ako Boris Johnson alebo Liz Trussová, ale jeho vojaci, ktorí čelia možnej volebnej porážke, by sa mohli správať ešte neadekvátnejšie a dokonca si politicky ublížiť. Môžu potopiť jeho vedenie, aj keď to nechcú.

Využije ECB svoj nový mechanizmus na podporu dlhopisových trhov v Taliansku alebo iných krajinách EÚ?

Tej Parikh: Nie. Vzhľadom na nedávny jastrabí postoj predsedníčky Christine Lagardeovej trhy teraz očakávajú, že rezerva pre zvyšovanie sadzieb ECB bude vyššia, než sa očakávalo. Vyššie sadzby, recesia a kvantitatívne sprísňovanie budú vyvíjať tlak na výnosy periférnych dlhopisov. Kritériá na spustenie špeciálne vytvoreného nástroja s názvom Transmission Protection Instrument sú však naďalej zložité a subjektívne a ECB by mohla najprv využiť existujúce programy alebo zmierniť kvantitatívne sprísňovanie, aby zastavila prípadný prudký nárast spreadov. Talianska vláda, ktorú vedie krajne pravicový George Meloni, bola doteraz finančne stabilnejšia, než sa očakávalo. Samozrejme, to sa môže rýchlo zmeniť.

Bude sa prezident Joe Biden uchádzať o druhé funkčné obdobie?

Courtney Weaverová: Áno. Každý si pamätá prezidentov vek. V čase volieb v roku 2024 bude mať 81 rokov a v čase svojej inaugurácie 82 rokov. Nemali by sme však vylúčiť možnosť, že bude opäť kandidovať. Po pomerne “plodnom” roku, ktorý priniesol nové zákony a úspešnejšie výsledky Demokratickej strany vo voľbách do Kongresu USA, zostáva Biden pravdepodobne najlepším kandidátom demokratov na post šéfa Bieleho domu. Viceprezidentka Kamala Harrisová si ťažko získava dôveryhodnosť. To však neznamená, že ďalší demokrati neuvažujú o účasti v prezidentských voľbách v roku 2024.

Bude Donald Trump obvinený?

Edward Luce: Áno, existujú najmenej štyri oblasti, v ktorých by sa mohlo začať vyšetrovanie bývalého prezidenta: Trumpova snaha spochybniť výsledky volieb v roku 2020, jeho vlastníctvo tajných dokumentov v Mar-a-Lago, jeho nátlak na úradníkov v Georgii, aby našli “chýbajúce hlasy”, a nezrovnalosti vo vedení Trumpovej organizácie. Vyšetrovanie prvých dvoch bodov je v rukách Jacka Smitha, osobitného prokurátora vymenovaného v novembri, ktorý predvolal úradníkov zo siedmich štátov. Na základe toho, čo už vyšlo najavo, je pravdepodobné, že minimálne v jednom z týchto vyšetrovaní prokurátori dospeli k záveru, že majú dostatok dôkazov na vznesenie obvinenia. Trump to samozrejme poprie a napadne na súde.

Podarí sa Číne vrátiť k hospodárskemu rastu nad 5 %?

James Kynge: Áno. Čína čelí dosť pochmúrnemu koncu roka 2022. Zrušenie politiky nulovej tolerancie COVID si, žiaľ, vyžiada oveľa viac životov a čínske nemocnice sú už teraz preplnené. V priebehu roka 2023 sa však môže veľa zmeniť. Keď sa Čína naučí “žiť s COVID”, hospodárska aktivita prudko vzrastie. Úspory nahromadené počas pandémie podporia rast spotrebiteľských výdavkov a Peking spustí stimulačný balík zameraný na infraštruktúru.

Zaútočí Peking na Taiwan, alebo sa rozhodne pre blokádu?

Gideon Rachman: Nie a nie. Možno sa jedného dňa Si Ťin-pching rozhodne zaútočiť alebo zablokovať Taiwan, ale pravdepodobne nie v roku 2023. Invázia so sebou prináša obrovské riziká. Ak sa niečo pokazí, Si by sa mohol ocitnúť vo vojne so Spojenými štátmi, stratiť moc a natrvalo ohroziť vyhliadky Číny. Blokáda je oveľa pravdepodobnejšia možnosť: vyvinula by obrovský tlak na Taiwan, aby sa podriadil, a mohla by dokonca prinútiť Spojené štáty, aby vystrelili ako prvé. Aj blokáda však prináša vážne riziká. Je nepravdepodobné, že by sa Si odvážil vyskúšať svoj osud, pokiaľ nebude presvedčený, že sa mu Taiwan konečne vymyká z rúk. Ďalším krízovým bodom budú pravdepodobne prezidentské voľby na Taiwane v roku 2024.

Skončí sa Erdoganova éra po júnových voľbách v Turecku?

Laura Pitel: Nie. Recep Tayyip Erdogan použije mnohé metódy, čestné aj nečestné, aby sa udržal pri moci napriek klesajúcej popularite. Ak sa jeho vláda predĺži do tretieho desaťročia, bude to mať neblahé dôsledky pre už aj tak problémové turecké hospodárstvo, urýchli pokles životnej úrovne a zavedie ďalšie obmedzenia osobných slobôd. Kladieme si otázku, či trest odňatia slobody a zákaz politickej činnosti, ktorý bol v decembri udelený Erdoğanovmu najpravdepodobnejšiemu rivalovi, istanbulskému starostovi Ekremovi İmamoğluovi, môže vyvolať silnú reakciu a posilniť opozíciu.

Skončia sa protesty v Iráne?

Andrew England: Nie. Niekoľko mesiacov trvajúce demonštrácie iránskych demonštrantov, z ktorých mnohé boli ženy, vyvolala smrť mladého dievčaťa Mahsa Aminiovej na policajnej stanici. Demonštranti postupne začali požadovať zmenu teokracie na demokratický systém. Protesty utíchli alebo sa rozhoreli, a ak sa opäť zhoršia, islamský režim môže pristúpiť k ešte tvrdším opatreniam. Keďže hospodárstvo trpí v dôsledku západných sankcií, protesty pokračujú a odrážajú nahromadený hnev a frustráciu mnohých Iráncov. Nech už teda úrady urobia čokoľvek, protesty v tej či onej forme budú pravdepodobne pokračovať.

Očakávame, že v afrických krajinách dôjde k postupnému zlyhaniu?

David Pilling: Áno. Čaká nás prinajmenšom séria reštrukturalizácií dlhu. Po veľkých odpisoch dlhu v Afrike pred 20 rokmi sa dlh začal zvyšovať, pretože štáty vstúpili na trh s eurobondmi a požičiavali si bilaterálne. V súčasnosti, keď sa úrokové sadzby zvyšujú a ekonomiky v dôsledku pandémie oslabujú, sa splátky dlhovej služby v niektorých krajinách stávajú jednoducho nedostupnými. Čad, Etiópia a Zambia sa pripojili k spoločnému programu G20 pre krajiny, ktoré majú problémy so splácaním dlhov. V minulom roku, keď boli obchodné trhy zatvorené, dostala Ghana pomoc od MMF. A táto epizóda nebude posledná.

Klesne index S&P 500 aspoň o 10 %?

Katie Martinová: Áno. Rovnakú otázku sme položili aj minulý rok, ale stojí za to ju zopakovať. Po strašnom roku 2022, keď sa americké akcie prepadli približne o pätinu a dlhopisy zaznamenali historický prepad, sa akcioví manažéri pýtajú, či je už ťažké obdobie za nami. Nie je to pravdepodobné. Rýchly nárast úrokových sadzieb si už vybral svoju daň, ale centrálni bankári pomaly uvoľňujú politiku a hroziaca recesia zatiaľ plne neovplyvnila očakávania podnikových ziskov ani ocenenie akcií.

Prežije Twitter?

Elaine Mooreová: Áno, kúpa Twitteru Ilonom Muskom za 44 miliárd dolárov sa ukázala ako poriadny chaos, ale platforma bude existovať aj naďalej. Alternatívy ako Mastodon nemajú dostatočnú veľkosť. Stále však bude dochádzať k stratám. Spoločnosť bude mať čoskoro generálneho riaditeľa, ktorý bude mať rovnaký názor ako Musk, ale inzerenti budú stále opatrní a na pokrytie splátok úrokov z dlhu bude potrebné predať 100 miliónov nových predplatných po 8 dolárov. Musk odkúpi dlh spoločnosti Twitter, aby zmiernil finančný tlak. Jeho zaujatie “slobodou prejavu” ho však privedie do konfliktu s novým zákonom EÚ o digitálnych službách. Je nepravdepodobné, že Európa platformu zakáže, ale aj tak jej budú hroziť vysoké pokuty.

Mohol by zlyhať ďalší veľký kryptomenový podnik?

Robin Wigglesworth: Áno, aj keď to čiastočne závisí od toho, čo presne myslíte pod slovom “veľký”. Vzhľadom na závažnosť “kryptozimy” v roku 2022 už prasklo mnoho slabých článkov a bolo odhalených niekoľko podvodných schém. V budúcom roku sa však objavia nové obete, možno aj dosť veľké, keďže firmy rizikového kapitálu a maloobchodní obchodníci budú naďalej odchádzať a pripravovať kryptografický priemysel o suroviny, od ktorých závisí jeho rast, teda o hráčov a investorov.

Zjednotia sa veľké streamovacie platformy?

Alex Barker: Nie, nie v roku 2023. V zábavnom priemysle je konsolidácia nevyhnutná, pretože streamovanie získava na sile. V súčasnosti sa veľa hovorí o fúziách: NBCUniversal a Warner Bros Discovery, Disney a Apple, Netflix a nejaký technologický gigant ochotný zaplatiť veľké peniaze. Vzhľadom na finančné problémy spoločnosti Warner možno padne ako prvé domino. Keď však konglomerát AT&T v roku 2022 predal spoločnosť Warner, urobil tak v rámci systému, ktorý obmedzuje zmluvy na niekoľko rokov. To znamená, že masívne zmeny by sa mohli začať v roku 2024, keď sa mnohí streameri, ako sami dúfajú, konečne vyrovnajú.