Fed za dvanásť mesiacov pridal na úrokoch z amerického dlhu 100 mld. USD až 861 mld. USD

WASHINGTON – Úrokové platby Fedu z rezerv pridávajú približne 100 miliárd USD v čistom. Aktivita Fedu pomáhala znižovať výdavky na dlh, ale teraz ich zvyšuje.

Podľa najnovších rozpočtových údajov, ktoré zverejnilo ministerstvo financií, úrokové platby americkej vlády rýchlo rastú a v skutočnosti ešte rýchlejšie.

Ministerstvo financií zaplatilo za 12 mesiacov, ktoré sa skončili v júli, približne 861 miliárd USD čistých úrokov zo štátneho dlhu, uviedol úrad vo svojej najnovšej správe z tohto týždňa. To je takmer dvojnásobok sumy, ktorú zaplatilo pred dvoma rokmi.

Existuje však ešte jeden prúd vládnych úrokových platieb, ktorý sa v rozpočte neodráža. Výdavky amerického Federálneho rezervného systému vlani pridali na efektívny úrokový účet strýčka Sama približne 100 miliárd USD. Táto suma prevyšuje ročné výdavky vlády na NASA, Federálnu agentúru pre mimoriadne situácie a Úrad pre malé podniky spolu.

FIG.1

Vplyv Fedu na výplatu úrokov v USA / Zdroj: Federálny rezervný systém, Ministerstvo financií USA.

Fed sa stal dôležitým faktorom pri výpočte nákladov na americký dlh, odkedy začal zvyšovať objem štátnych cenných papierov v rámci politiky známej ako kvantitatívne uvoľňovanie. Fed sa obrátil na QE ako na doplnok k menovým stimulom s cieľom znížiť referenčnú úrokovú sadzbu na nulu.

Fed platí za nákupy vytváraním rezerv – druhu vkladov v bankách. Fed z nich platí úrok, približne svoju diskontnú sadzbu. A keďže centrálna banka je súčasťou vlády, hotovosť končí v tej istej účtovnej knihe ako splátky dlhu ministerstva financií.

Počas väčšiny éry QE boli krátkodobé sadzby dostatočne nízke na to, aby Fed mohol dosahovať zisky zo svojej novovytvorenej súvahy, ktoré sa vracali do štátnej pokladnice. V polovici roka 2010 za každý dolár úrokových platieb dostalo ministerstvo financií od Fedu ekvivalent približne 40 centov v podobe remitendy.

Po najvýraznejšom zvýšení sadzieb za posledné desaťročia sa však dynamika zmenila. Teraz je Fed v strate, pretože jeho úrokové náklady – platí 5,4 % z približne 3,3 bilióna USD rezerv uložených bankami – sú oveľa vyššie ako výnosy z jeho dlhopisového portfólia.

Fed nie je jedinou centrálnou bankou, ktorá sa v dôsledku QE a zvyšovania sadzieb dostala do záporných hodnôt.

Straty vyvolali v niektorých krajinách diskusiu o tom, či by banky mali dostávať toľko peňazí vo forme úrokov z rezerv.Americkí centrálni bankári sa usilovali získať právo vyplácať úroky z rezerv ako kľúčový nástroj na riadenie celkových nákladov na požičiavanie si v ekonomike.Kongres na to Fed splnomocnil už v roku 2008.

Keď Fed v skutočnosti dosahuje straty, ako je to teraz, keď jeho úrokové výnosy nedosahujú výšku platieb, tento výpadok sa nazýva odložené aktíva. Táto diera sa zaplní, keď sa Fed opäť stane ziskovým.

FIG.2

Fiškálny vplyv strát Fedu. Bilancia Fedu po QE roky znižovala úrokové náklady vlády USA a teraz ich zvyšuje. Zdroj: Ministerstvo financií USA, Federálny rezervný systém. Poznámka: (*) FRB v New Yorku to opisuje ako „kumulatívny čistý príjem, ktorý musí Fed získať pred obnovením prevodov do americkej štátnej pokladnice“.

Kumulatívna strata americkej centrálnej banky – odložené aktíva – sa v poslednom čase zvyšovala tempom takmer 2 miliardy USD týždenne a tento mesiac dosiahla 188 miliárd USD. Do roku 2022 Fed smeruje do americkej štátnej pokladnice približne 100 miliárd USD.

Vzhľadom na to, že úrokové sadzby pravdepodobne zostanú nad úrovňou zaznamenanou počas QE – aj keď sa zdá, že Fed sa pustí do znižovania sadzieb – bude trvať roky, kým Fed ukončí svoje odložené aktíva a začne odvádzať zisky späť do štátnej pokladnice.

V novembrovom blogovom príspevku FRB v St. Louis odhadla, že prevody do štátnej pokladnice sa obnovia až po polovici roka 2027.

(S využitím informácií tlačovej agentúry Bloomberg)