Vo Veľkej Británii vydražili mincu za 1 mil. GBP

LONDÝN – Mince s vyobrazením kráľa Eduarda VIII, strýka súčasnej kráľovny Alžbety II dosiahla rekord na aukcii. Vydražili ju za  1  mil. GBP. To to najdrahšia minca v histórii Spojeného kráľovstva. Kúpil ju súkromný zberateľ. Informuje o na webových stránkach Kráľovská mincovňa Royal Mint.

Minca Eduarda VIII. Je jednou z najvzácnejších a najvyhľadávanejších  mincí na svete, preto nie je prekvapujúce, že pre britskú razbu stanovil nový rekord, “uviedol zástupca Kráľovskej mincovne Rebecca. Morgan, píše denník The Guardian. Vo svete je len šesť kusov.

Skúšobná šarža mincí bola vyrazená z dvadsaťdva karátového zlata a uvoľnená v roku 1936, keď na trón vstúpil Edward VIII. Masové razenie sa malo začať v roku 1937, ale nestalo sa to, pretože v tom čase sa kráľ zriekol trónu.

Ďalším znakom panovníka je „nekanonický“ obraz monarchu na minci – ​​pozerá doľava, podobne ako jeho predchodca, bratranec posledného cisára Ruska, Mikuláša II, Juraj V V. Kráľovská tradícia prikázala kráľovi, aby bol zobrazený opačným smerom ako jeho predchodca. Eduard to urobil, pretože sa mu viac páčil jeho ľavý profil.

Jednotlivci vlastnia iba dve mince s obrazom Eduarda VIII, vrátane práve predaných. Ďalšie tri mince sú v múzeách a iných inštitúciách a jedna v zbierke Kráľovskej mincovne.

Eduard VIII bol najstarší syn kráľa Juraja V a brat kráľa Juraja VI. Zostal na britskom tróne iba 325 dní. Je známy tým, že jeho rozvod bol škandalózny.

Abdikoval údajne kvôli veľkej láske k Wallis Simpsonovej, predtým dvakrát rozvedenej Američanke. Kráľa už predtým všeobecne priťahovali vydaté ženy, nakoľko si nekládli žiadne nároky, keďže nato nemali ani právo. Fakt, že W. Simpsonová bola dvakrát rozvedená a jej bývalí muži boli stále nažive, bránil sobášu s kráľom, ktorý je zároveň aj hlavou anglikánskej cirkvi. Ak by sa kráľ s ňou oženil, pravdepodobne by vláda rezignovala, čo by priviedlo krajinu k voľbám. Status politicky neutrálneho panovníka by bol vážne poškodený a tak sa 11. decembra 1936 vzdal trónu.

Fakt, že sa trónu musel vzdať kvôli nerovnému sobášu, mohol byť použitý ako zámienka, nakoľko oveľa vážnejším dôvodom bola kráľova sympatia k novovznikajúcemu nacistickému režimu. Jeho Wallis Simpsonová súčasne udržiavala milostný pomer s viacerými mužmi (o čom kráľ nevedel), medzi iným s nemeckým veľvyslancom Ribbentropom a udržiavala pravidelné a intenzívne kontakty aj s inými nacistami. Sám kráľ udržoval priamy telefonický kontakt s Nemeckou ríšou.