Fed predpokladá 32 % mieru nezamestnanosti

ST. LOUIS – Podľa nedávnej štúdie Federálnej rezervnej banky v St. Louis mohlo v druhom štvrťroku pri pandémii koronavírusov prísť o zamestnanie viac ako 47 miliónov Američanov. Píše o tom portál Business Insider odvolávajúc sa na štúdiu banky

Podľa nedávnej štúdie Federálnej rezervnej banky v St. Louis mohlo v druhom štvrťroku pri pandémii koronavírusu prísť o prácu viac ako 47 miliónov Američanov. Podľa predchádzajúcej analýzy Fed odhadoval, že takmer 67 miliónov Američanov pracuje v povolaniach, ktoré sú vystavené vysokému riziku prepúšťania z dôvodu opatrení zameraných na sociálny odstup.

Štúdia bola zverejnená tesne pred zverejnením údajov o týždenných žiadostiach o nezamestnaných. Štvrtok vykázal rekordné prepúšťanie v týždni končiacom sa 21. marca. Podľa štúdie Federálnej rezervnej banky v St. Louis môže nezamestnanosť stúpnuť na rekordnú úroveň, pretože pandémia koronavírusov prepúšťa milióny Američanov z práce.

V druhom štvrťroku mohlo dôjsť k prepúšťaniu až 47 miliónov Američanov. Keď sa toto číslo pripočíta k počtu prepustených ľudí vo februári, zistí sa, že nezamestnaných je 52,81 milióna Američanov. Podľa štúdie uverejnenej 24. marca by sa tým miera nezamestnanosti zvýšila na 32%.

„Podľa historických štandardov je to veľmi veľa,“ napísal ekonóm Federálnej rezervnej banky v St. Louis z Louis Louis Faria e Castro v blogovom príspevku o svojich výpočtoch „zadnej časti obálky“ pre ďalší postup na trhu práce. „Je to však ojedinelý šok, ktorý sa nepodobá všetkým ostatným, ktoré zažilo americké hospodárstvo za posledných 100 rokov.“

Týždenná správa Američanov, ktorí požiadali o poistenie v nezamestnanosti, bola jedným z prvých ukazovateľov toho, aký zlý je koronavírus pandémia môže byť. Faria e Castro začali svoju analýzu na základe predchádzajúcej správy Fedu, podľa ktorej takmer 67 miliónov Američanov pracuje v povolaniach, ktorým hrozí vysoké prepúšťanie z dôvodu opatrení zameraných na sociálne distancovanie, napríklad v oblasti predaja, výroby a stravovania. Ďalšia správa tiež predstavovala 27,3 milióna pracovníkov na kontaktných pozíciách, ako sú holiči, kaderníci a letušky, ktorí môžu byť počas vypuknutia ohrození.

Miera nezamestnanosti v USA bola vo februári 3,5%. Keby v druhom štvrťroku vzrástla na 30%, dosiahla by najvyššiu rekordnú hodnotu viac ako 25%, čo bolo počas Veľkej hospodárskej krízy v rokoch 1929 – 1932.