Európska únia uvalí sankcie na Rusov, ktorí sa podieľajú na zhabaní európskeho majetku

LONDÝN – Brusel doteraz netrestal tých, ktorí profitovali z konfiškácie.

Európska únia má v úmysle pridať k 12. balíku sankcie voči jednotlivcom a organizáciám zapojeným do zhabania majetku európskych spoločností v Rusku. Brusel doteraz netrestal tých, ktorí profitovali z konfiškácie, to sa však zmení, ak krajiny EÚ schvália najnovšie návrhy Európskej komisie. Sú obsiahnuté v dokumente, ktorý preskúmala Politico.

Podľa návrhov bude môcť EÚ prijať reštriktívne opatrenia voči tým, ktorí „majú prospech z núteného prevodu vlastníctva alebo kontroly subjektov registrovaných v Rusku, ktoré predtým vlastnili alebo kontrolovali osoby z Európskej únie“.

Kremeľ v júli rozhodol o prevode ruských dcérskych spoločností Carlsberg a francúzskeho Danone pod externý manažment. Podnikateľ Taimuraz Bolloev, ktorý založil spoločnosť na začiatku 90. rokov, bol poverený vedením Baltiky. Synovec Ramzana Kadyrova, podpredseda vlády a minister poľnohospodárstva Čečenska, 32-ročný Jakub Zakriev, bol vymenovaný za generálneho riaditeľa Danone Russia.

Bolloev sa spočiatku skutočne nechcel zúčastniť operácie na zhabanie majetku, pretože sa obával, že by sa naňho vzťahovali sankcie, na ktoré sa už vzťahovali Putinovi priatelia, bratia Kovalčukovi, ktorí sa zaujímali o pivovarnícku spoločnosť, napísal denník Financial Times. Preto sa dokonca pokúsil diskutovať o kúpe Baltiky od Carlsbergu.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.