Európa hľadá ropu podobnú ruskej, Irak vypadol

LONDYN –  Európske rafinérie, ktoré dlho fungovali bez ruskej ropy, prišli o dodávky zo severného Iraku a čelili prudkému zníženiu produkcie v niekoľkých popredných producentských krajinách.

Toky z Ruska, ktoré bolo hlavným dodávateľom EÚ, klesli o viac ako milión barelov denne v dôsledku sankcií po eskalácii konfliktu na Ukrajine vo februári minulého roka. Vplyv týchto obmedzení sa teraz začína prejavovať výraznejšie, keďže Irak zastavil dodávky do Európy cez turecký prístav na pobreží Stredozemného mora. Okrem toho členovia OPEC+ vrátane Ruska oznámili zníženie dodávok od budúceho mesiaca, čím sa produkcia do júla zníži približne o 1,6 mil. barelov denne.

Tento vývoj prichádza pre Európu v nevhodnom čase. Ruské a iracké druhy ropy majú rovnakú hustotu a kvalitu síry a ázijské rafinérie, najmä v Číne, zvýšili dopyt po tejto takzvanej stredne sírnatej rope, ktorá je ich hlavnou surovinou.

“Európu a Áziu čaká tvrdá konfrontácia, pričom Ázia pravdepodobne ponúkne vyššiu cenu za barel ako Európa, čo by mohlo znížiť využitie rafinérií v Európe a vyrovnať trh s ropou,” uviedli analytici spoločnosti Energy Aspects Ltd. Amrita Sen a Christopher Hynes v nedávnej poznámke, v ktorej sa zaoberali globálnymi trhmi s ropou vrátane stredne ťažkej ropy.

Podľa agentúry Bloomberg EÚ v marci doviezla 95 000 barelov denne ruskej ropy Urals, čo je viac ako takmer 1,2 milióna barelov denne, ako vo februári minulého roka. Všetky dodávky smerovali do Bulharska, na ktoré sa nevzťahujú sankcie EÚ uvalené na dovoz ropy z Ruska po mori.

Podľa spoločnosti Energy Aspects Európa od jari 2022 nahradila najmenej štvrtinu ruských dodávok ropou z Blízkeho východu. Toky z atlantickej panvy, z Nórska a Angoly do Ameriky, sa v prvých troch mesiacoch roka tiež zvýšili, uviedla Medzinárodná energetická agentúra v mesačnej správe zverejnenej tento mesiac.

V súvislosti s Blízkym východom sa však objavil ďalší problém. Približne 450 000 barelov ropy denne z irackého kurdského regiónu je od minulého mesiaca zastavených kvôli sporu o platby. Z údajov o sledovaní tankerov vyplýva, že v marci sa cez turecký prístav Ceyhan do krajín EÚ prepravilo najmenej 169 000 bpd ropy.

Obmedzenia prehlbujú deficit na trhu so stredne sírnou ropou, keďže aj blízkovýchodní producenti začali spracovávať viac vlastnej ropy v nových miestnych rafinériách, aby zvýšili produkciu. V Stredozemnom mori dosiahli ceny takých druhov, ako je iracká ropa Basrah Medium, ktoré sú zvyčajne oveľa lacnejšie ako ostatné druhy kvôli obsahu síry, úroveň, ktorú mnohí obchodníci považujú za príliš vysokú.

Grécka rafinéria Hellenic Petroleum SA tiež vyhlásila zriedkavý tender – prvý za dva roky – na nákup Basrah Medium s okamžitou dodávkou. Niektorí obchodníci uviedli, že tento krok naznačuje nedostatok takýchto tried na spotovom trhu v súvislosti s nedostatkom kurdskej ropy.