Ľudia v Európe a Veľkej Británii disponujú úsporami vo výške 700 mld. euro

BRUSEL – Obyvatelia Európy a Veľkej Británie zhromaždili úspory vo výške približne 700 miliárd EUR, uviedol pre CNBC Nick Nelson, ktorý je zodpovedný za stratégiu investovania do akcií v Európe vo finančnom holdingu UBS.

Blokovanie zavedené v roku 2020 a bezprecedentné podporné opatrenia zo strany úradov viedli k vzniku obrovského objemu osobných úspor. V Spojených štátoch boli podľa agentúry Moody’s Analytics o 2,7 bilióna dolárov vyššie ako úroveň predpokladaná pred pandémiou. Medzitým masové očkovanie vo vyspelých krajinách postupne zrušilo obmedzenia a spotrebitelia majú možnosť znova utratiť peniaze.

Investičná spoločnosť BlackRock, ktorá je najväčšou na svete podľa spravovaných aktív, uviedla, že po otvorení európskych ekonomík už ľudia začali míňať. Odborníci očakávajú obrovské výdavky na stravovanie, pitie, cestovanie a voľný čas. „Hovoríme tomu„ výdavky z pomsty “ Ľudia sú neuveriteľne inšpirovaní chuťou slobody a míňajú peniaze, keď sa chystajú chatovať alebo si kúpiť niečo podľa svojho vkusu,“ uvádza správa BlackRock.

Všimli si, že v prvom štvrťroku 2021 sa zvýšil dopyt po luxusnom tovare, ako aj výdavky na sociálnu činnosť: tržby v britských krčmách prekročili predpandemickú úroveň o 12 percent v prvom týždni po otvorení. Pohostinstvá a reštaurácie v Európe zároveň čelia nedostatku personálu. Majitelia berlínskych reštaurácií sa sťažujú na nedostatok personálu. Vo Veľkej Británii čelia podniky vážnym problémom v dôsledku odlivu migrantov.