EÚ: protimonopolné skúmanie spoločnosti Google

BRUSEL – Google, ktorý je súčasťou holdingu Alphabet, má záujem o protimonopolné úrady Európskej únie. Podľa agentúry Reuters sa Európska únia chystá začať formálne vyšetrovanie v súvislosti s podozrivo lukratívnym obchodom s digitálnou reklamou.

To bude znamenať nový priekopník v boji európskeho orgánu pre hospodársku súťaž proti spoločnosti Google. Za posledné desaťročie už protimonopolný úrad udelil spoločnosti pokutu 8 miliárd dolárov za blokovanie konkurencie z online obchodov, smartfónov s Androidom a online reklamy. EÚ sľubuje, že uskutoční dôkladné vyšetrovanie zamerané na pozíciu spoločnosti Google voči inzerentom, vydavateľom, sprostredkovateľom a konkurentom.

Spoločnosť v minulom roku vygenerovala tržby vo výške 147 miliárd dolárov, čo sú najväčšie na svete. Prevažná časť výnosov a tržieb pochádza z reklamy vo vyhľadávaní a z reklám spoločnosti v službách Gmail a YouTube. Asi 16 percent výnosov pochádzalo od mediálnych spoločností, ktoré používajú technológiu grafickej reklamy spoločnosti Google na zobrazovanie reklám na svojich webových stránkach alebo v aplikáciách.

Nadchádzajúce vyšetrovanie EÚ by mohlo mať vplyv na celé reklamné impérium spoločnosti Google. Marketingový analytik eMarketer odhaduje, že tento rok bude spoločnosť Google kontrolovať 27 percent globálnych výdavkov na všetku online inzerciu, vrátane 57 percent z reklám vo vyhľadávaní a 10 percent z grafických reklám.

Na prvý pohľad sa tieto čísla nemusia zdať monopolné, inzerenti a konkurenti však tvrdia, že Google vlastní veľa služieb, nemožno sa vyhnúť vplyvu spoločnosti na rôzne aspekty trhu. Podľa nich Google využíva závislosť kupujúcich, predávajúcich a sprostredkovateľov na to, aby im účtoval provízie a premáhal čestných konkurentov.

Americké ministerstvo spravodlivosti a niekoľko podporujúcich štátov minulý rok žalovalo spoločnosť Google za zneužitie dominancie reklamy vo vyhľadávaní. V neskoršom súdnom spore sa skupina štátov pod vedením Texasu zamerala na protisúťažné správanie spoločnosti na internete. Google tieto obvinenia poprel. O týchto tvrdeniach zatiaľ nerozhodli.

Google LLC je spoločnosť so sídlom v Kalifornii v USA od októbra 2015 vlastnená holdingovou materskou spoločnosťou Alphabet. Google založili 27. septembra 1998 študenti Larry Page a Sergej Brin.