Systém VISA zvýši poplatky za platby v obchodoch

LONDÝN – Platobný systém Visa zvýši provízie za platby kartou v supermarketoch v roku 2022.

Spoločnosť tvrdí, že uvedie svoje tarify „do súladu s realitou trhu“ Platobný systém Visa v roku 2022 zmení časť medzibankových provízií pri platbe za tovar. V prípade supermarketov porastie z 1% na 1,3%. A veľké obchody s nábytkom, domácimi spotrebičmi a kuriérskymi službami prídu o zvýhodnené ceny.

Medzinárodný platobný systém Visa zvýši od 1. februára 2022 medzibankovú províziu za prijímanie kariet do supermarketov a taktiež zruší preferenčnú medzibankovú tarifu pre veľkých predajcov domácich spotrebičov, nábytku a kuriérskych služieb na celý rok 2022. Uvádza sa to v bulletine platobného systému z 19. augusta, ktorý zaslal ruským bankám. RBC sa s dokumentom zoznámila, jeho pravosť potvrdili dva zdroje na platobnom trhu. Visa tieto zmeny potvrdila.

Medzibanková provízia alebo zámena je súčasťou nadobúdacej provízie, všeobecnej sadzby za prijímanie kariet, ktoré si banka účtuje z obchodu. Veľkosť zámeny je stanovená platobným systémom, ale táto provízia je príjmom banky kupujúceho (emitenta) a prevádza ju banka (nadobúdateľ) predávajúceho. Podiel zámeny na nadobúdacej provízii je približne 70%. V priemere sa na trhu sadzby za získanie pohybujú v rozmedzí 1,5–2,5% nákladov na tovar.