EÚ končí zimu s rekordnými zásobami plynu
BRUSEL – Analytici veria, že Európa dosiahne ciele skladovacej kapacity do leta.
Európa ukončila zimnú sezónu s rekordnou úrovňou zásob zemného plynu. Kraj tak má možnosť prekonať energetickú krízu, ktorá ho sužuje už viac ako dva roky. Dodávky plynu pre EÚ na konci marca, ktorý priemysel považuje za koniec zimnej sezóny, predstavovali podľa priemyselného orgánu Gas Infrastructure Europe 58,72 % plnej kapacity. To je približne o 3 % viac ako predchádzajúci rekord z minulého roka.
Bohaté zásoby poskytujú EÚ pohodlný náskok pri dopĺňaní zásob počas leta a analytici varujú, že blok bude možno musieť v nadchádzajúcich mesiacoch znížiť dovoz skvapalneného zemného plynu, aby sa predišlo predčasnému naplneniu kapacity. Relatívne mierna zima v Európe, silný dovoz LNG, pomalá ekonomická aktivita a ciele EÚ na zníženie dopytu pomohli obmedziť spotrebu plynu. Podľa think-tanku Bruegel bol dopyt vo februári asi pätinu pod priemerom rokov 2019-2021.
To, že sa EÚ ocitla v takejto pohodlnej situácii, je „prekvapením pre všetkých“, povedala Ana Maria Jaller-Makarevic, senior energetická analytička z Inštitútu pre energetickú ekonomiku a finančnú analýzu.
Dynamika zásob plynu v európskych zásobníkoch. Zdroj: The Financial Times
„Na začiatku energetickej krízy sme si mysleli, že… budeme mať veľa problémov,“ povedala. “Rozhodnutie EÚ zvýšiť dovoz LNG a zaviesť opatrenia na úsporu plynu bolo veľmi dôležité.”
Energetická kríza v Európe sa začala v roku 2021, keď sa región vymanil z dlhej studenej zimy s nízkymi zásobami zemného plynu. Obavy z obmedzených dodávok rástli, keď Rusko začalo posielať menej plynu do Európy, čo niektorí považovali za taktiku nátlaku na Nemecko a Brusel, aby schválili kontroverzný plynovod Nord Stream 2.
EÚ teraz prekonala po sebe nasledujúce zimy bez výrazného prerušenia elektrickej siete, čo na začiatku krízy, keď sa výpadky prúdu považovali za skutočnú hrozbu, považoval za možné len málokto.
„Európa však bude mať toto leto problém s presýtením,“ povedala Natasha Fieldingová, vedúca oddelenia európskych cien plynu v cenovej agentúre Argus Media.
Ak budú rýchlosti vstrekovania podobné ako v minulom roku, EÚ by mohla dosiahnuť svoj cieľ naplniť skladovaciu kapacitu o 90 % do začiatku novembra už začiatkom augusta, poznamenala.
“Európa možno bude musieť toto leto nakupovať menej LNG, aby vyrovnala slabší dopyt a spomalila tempo hromadenia zásob, čím sa vyhne predčasnému naplneniu skladovacej kapacity.”
Európski obchodníci minulý rok skladovali prebytočný plyn v podzemných zásobníkoch na Ukrajine napriek rizikám vojny. Rusko minulý týždeň zaútočilo na podzemný zásobník, hoci štátna energetická spoločnosť Naftogaz uviedla, že situácia nebude mať kritický vplyv na prevádzku.
Napriek rekordným objemom skladovaného plynu v súčasnosti cena TTF, európskeho referenčného indexu cien zemného plynu, vzrástla približne o 20 % v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom, keď ceny klesli na úroveň pred energetickou krízou v dôsledku zmenšujúcich sa zásob v súvislosti s opravárenské práce vo veľkom exportnom závode v USA.
Avšak ceny plynu „nemôžu príliš stúpať ani klesať“ zo súčasných úrovní okolo 25 eur za megawatthodinu, uviedli analytici Engie v pondelkovej poznámke vďaka veľkým zásobám plynu v zásobníkoch.