Estera Szakadatová: osobnostné črty a investovanie

BRATISLAVA – Pani Estera Szakadatová zerejnila v časopise Ekonomické rozhľady štúdiu z oblasti behaviorálnych financií, vysvetľujúcu rozdiely v správaní sa pri investovaní.

Časopis vydáva Ekonomická univerzita v Bratislave.

Behaviorálne financie, podoblasť behaviorálnej ekonómie , predpokladá, že psychologické vplyvy a predsudky ovplyvňujú finančné správanie investorov a finančných odborníkov. Okrem toho môžu byť vplyvy a zaujatosti zdrojom vysvetlenia všetkých typov trhových anomálií a konkrétne trhových anomálií na akciovom trhu, ako sú prudké nárasty alebo poklesy cien akcií.

Príspevok autorky skúma vzťah medzi osobnostnými črtami veľkej päťky, sociálno-ekonomickými charakteristikami a investičnými rozhodnutiami jednotlivcov so zameraním na rozhodovanie mladých dospelých.

Empirickú analýzu urobila na základe údajov získaných z prieskumu, ktorý identifikoval osobnostné črty mladých dospelých, mieru averzie (citlivosti) k riziku a preferovanú investičnú stratégiu.

Z výsledkov odhadov tiež vyplýva, že určité osobnostné črty a sociodemografické charakteristiky výrazne ovplyvňujú výber jednotlivcov pri výbere uprednostňovanejšej investičnej stratégie. Extrovertnejší jednotlivci v našej vzorke boli identifikovaní ako ľudia s vyššou pravdepodobnosťou diverzifikovať svoje investičné portfólio. Zistili sme však, že jednotlivci otvorenejší novým skúsenostiam sú vo svojich investičných rozhodnutiach konzervatívnejší a s nižšou prevdepodobnosťou diverzifikujú rozkladajú investície vo viacerých finančných nástrojov.

Diverzifikácia je štandardná metóda riadenia a limitovania investičného rizika. Rozdelením celej investície medzi väčší počet menších investícií sa zníži angažovanosť a riziko plynúce z jednej konkrétnej investície. Investície, ktoré sa skombinujú do rôznych aktív, ktoré navyše spolu minimálne korelujú, alebo súvisia, vedú k výnosom s podstatne nižšou volatilitou, teda výkyvmi cien, a celkovým nižším rizikom.

“Vzhľadom na individuálne sociálno-ekonomické charakteristiky majú muži väčšiu tendenciu diverzifikovať svoje investičné portfólio a volia menej konzervatívnu investičnú stratégiu ako ženy. Okrem toho sa zistilo, že rodinný a zamestnanecký stav významne súvisel s uprednostňovaním konzervatívnej investičnej stratégie. zisťujeme, že jednotlivci otvorenejší novým skúsenostiam sú konzervatívnejší vo svojich investičných rozhodnutiach a diverzifikujú svoje investície s nižšou pravdepodobnosťou,” napísala pani Estera Szakadatová.

V abstrakte štúdie, uvádza, že vzhľadom na individuálne sociálno-ekonomické charakteristiky majú muži väčšiu tendenciu diverzifikovať svoje investičné portfólio a volia menej konzervatívnu investičnú stratégiu ako ženy.

“Okrem toho sa zistilo, že rodinný a zamestnanecký stav významne súvisel s uprednostňovaním konzervatívnej investičnej stratégie. zisťujeme, že jednotlivci otvorenejší novým skúsenostiam sú konzervatívnejší vo svojich investičných rozhodnutiach a s nižšou pravdepodobnosťou diverzifikujú investície

. Vzhľadom na individuálne sociálno-ekonomické charakteristiky majú muži väčšiu tendenciu diverzifikovať svoje investičné portfólio a volia menej konzervatívnu investičnú stratégiu ako ženy. Okrem toho sa zistilo, že rodinný a zamestnanecký stav významne súvisel s uprednostňovaním konzervatívnej investičnej stratégie.” uzatvára pani Estera Szakadatová.

Szakadatová, E. (2023). Ako osobnostné črty mladých dospelých ovplyvňujú ich postoje k riziku a investičné rozhodnutia?,  Economic Review , 52(2), 104 ─ 123.

Štúdiu nájdete tu.

Pani Estera Szakadatová je doktorandkou Katedry financií Národohospodárskej fakulty Ekonomickej univerzity v Bratislave.