ERA: nesprávne reakcie na ceny komodít
PARÍŽ – Ceny komodít rastú, ale firmy reagujú nesprávne.
S rastom cien komodít na svetových trhoch, ako aj s problémami s logistikami a odbytom produktov a služieb zápasí už väčšina firiem na Slovensku, agrosektor nevynímajúc. Ako však konštatuje odborník nadnárodnej spoločnosti ERA špecializujúci sa na agrosektor a potravinárstvo, firmy reagujú na situáciu vo väčšine prípadov nesprávne. „Mnohé firmy hľadajú najmä ľahko dostupné úspory, najčastejšie v oddialení investícií, znižovaní počtu zamestnancov, odkladaní vzdelávania zamestnancov, znižovaní výdavkov na vedu a výskum, či marketing. Znižovanie nákladov však musí byť systematické, procesne správne a veľmi dobre implementované, len tak sa dosiahne dlhodobý vplyv,“ upozorňuje Robert Balheim, partner spoločnosti Expense Reduction Analysts.
Nadnárodná spoločnosť ERA patrí k svetovo vedúcim špecialistom v riadení a optimalizácii nákladov firiem a s tým súvisiacich procesov. Slovensko nie je izolované, takže sa ani tuzemské spoločnosti nevyhli globálnemu zvyšovaniu cien, a to bez ohľadu, či vyrábajú na domácom trhu, alebo vyvážajú do zahraničia.
„Globálne zmeny sa vždy prejavia v nejakom časovom posune aj u nás. Samozrejme, každú firmu to môže zasiahnuť v inom časovom horizonte v závislosti od nastavenia zmlúv s dodávateľmi,“ konštatuje Robert Balheim. Ak majú fixované dodávateľské ceny na dlhšie obdobie, zväčša majú dostatočný priestor na prípravu a realizovanie opatrení na zmiernenie negatívnych dopadov. „Ide napríklad o zmenu skladby materiálov vstupujúcich do výrobných procesov, revíziu zmluvných vzťahov v snahe zmierniť negatívny dopad, optimalizovanie vnútorných procesov a dodávateľského reťazca (supply chain). V neposlednom rade musia zmenené vstupy preniesť na svojich odberateľov, najčastejšie upravenou cenou produktov,“ vysvetľuje. Nárast vstupov je preto vždy individuálny a závisí od sily a schopnosti firiem prerokovať nové ceny, alebo nájsť lacnejšiu plnohodnotnú zámenu suroviny, prípadne nájsť iné úspory v dodávateľskom reťazci.
V čase pandémie však práve v týchto procesoch a pod tlakom robia firmy nie najlepšie rozhodnutia.