Epstein podozrivý z úplatkov, kupliarstva a pedofílie

Miliardár a finančník Jeffrey Epstein, ktorý bol minulý týždeň obvinený z predaja ľudí do sexuálneho otroctva, je teraz podozrivý z podplatenia potenciálnych svedkov.

Na pozadí škandálu s finančníkom, v piatok, americký minister práce Alex Acosta bol nútený odstúpiť, ktorý v roku 2008 ako generálny prokurátor Floridy dohliadal na Epstein, ktorý bol obvinený z podnecovania neplnoletých na prostitúciu. Epstein potom dostal len 13 mesiacov vo väzení a Acosta bol kritizovaný za to, že príliš mäkkú mimosúdnu dohodu s podnikateľom.

Podľa amerického média, podľa  newyorského média prokuratúry, Epstein údajne previedol na konci minulého roka na dve nemenované osoby, ktoré by mohli byť predvolané na vypočutie ako svedkovia, 350 tisíc dolárov.

Epstein, podľa New York Times, v rokoch 1990-2000s bol v priateľskom vzťahu so súčasným prezidentom USA Donaldom Trumpom, bývalým prezidentom Billom Clintonom a britským princom Andrewom. Epstein, 66, bol zadržaný minulý týždeň v sobotu na letisku Teterboro v New Jersey, kde letel z Francúzska na súkromnom lietadle.

Opäť do basy

Podľa prokuratúry, v rokoch 2002-2005, miliardár pozval dievčatá, z ktorých najmladších bolo 14 rokov, do svojich domovov na Floride a Manhattane v New Yorku. Pre sexuálne služby, on, podľa trestného stíhania, zaplatil dievčatá stovky dolárov. Epstein sám popiera všetky obvinenia a trvá na tom, že stretnutia sa uskutočnili na základe vzájomnej dohody a bol si istý, že dievčatá boli dospelí.

Finančník môže čeliť až 45 rokom väzenia. Na základe dodatočných obvinení prokurátori požiadajú súd, aby uväznil miliardára vo väzbe v konaní pred súdom a poprel právo na prepustenie na kauciu. Očakáva sa, že súd v pondelok zváži Epsteinovu žiadosť o prepustenie na kauciu.

Veľkosť kaucie nebola zverejnená, ale v pondelok prokuratúra uviedla, že veľkosť Epsteinovho osobného stavu je taká, že má všetko potrebné na útek pred súdom. Má sídlo v New Yorku, dva domy na Panenských ostrovoch, vrátane jedného na jeho ostrove, a majetok v Paríži, Novom Mexiku a na Floride. Vlastní aj 15 áut a dve lietadlá, z ktorých jedno je schopné medzinárodných letov.

Podľa súdu, prokurátori píšu, že 66-ročný finančník zaplatil peniaze niekoľko dní potom, čo Miami Herald začal publikovať články o mimosúdnej transakcii, ktorú Epstein uzavrel s federálnymi orgánmi, aby sa v roku 2008 vyhli obvineniam z obchodovania s ľuďmi za účelom sexuálneho vykorisťovania. ,

On zaplatil jeden zo svojich možných komplicov v tomto prípade 100 tisíc, a ďalšie – 350 tisíc dolárov, trestné stíhanie tvrdí. Mená týchto osôb sa nevyžadujú.

„Takéto kroky, a najmä čas ich poverenia, dávajú dôvod domnievať sa, že sa odporca snažil ovplyvniť svedkov, ktorí mohli svedčiť proti nemu vo svetle nedávnych obvinení,“ uviedla prokuratúra vo vyhlásení.

V roku 2005 sa finančník pokúsil pokúsiť o sexuálne delikty proti neplnoletým osobám, ale podarilo sa mu vyhnúť sa vážnemu trestu uzavretím dohody s vyšetrovaním.

V USA je finančník obvinený z obchodovania s ľuďmi. Už sa snažil súdiť za sex s adolescentmi

Čo vysvetľuje rezignáciu Acosty?

Bola to táto dohoda, ktorá prinútila amerického ministra práce Alexa Acostu rezignovať po kritizovaní. Bol to on, federálny prokurátor v Miami v roku 2008, ktorý prispel k mimosúdnej transakcii, ktorá viedla k odstráneniu Epsteinových obvinení.

Potom bol Epstein obvinený zo sexuálneho zneužívania a vykorisťovania neplnoletých dievčat v období rokov 1999-2007.

 

Mimosúdna dohoda znamenala pre finančníka  13 mesiacov vo väzení, väčšinu času strávil na základe osobitného povolenia vo vlastnej kancelárii v Palm Beach. Táto dohoda pritiahla pozornosť tlače a verejnosti v súvislosti s novými obvineniami proti Epsteinovi. Ako povedal americký prezident Donald Trump novinárom, minulý piatok hovoril s Acostom telefonicky a on sa podľa Trumpa rozhodol rezignovať.

Kto to je?

Jeffrey Epstein sa narodil v New Yorku a vyučoval matematiku a fyziku na súkromnej škole Dalton na Manhattane. V roku 1976 začal pracovať vo finančnom sektore, počnúc obchodovaním v investičnej banke Bear Stearns. O štyri roky neskôr sa stal partnerom v spoločnosti. Potom založil vlastnú spoločnosť J Epstein & Co, ktorá sa zaoberala správou aktív zákazníkov, a to v celkovom objeme viac ako miliardu dolárov.

Žil vo veľkom a získal si reputáciu ako „tajomného bohatého muža“. Zároveň o ňom, ako aj o jeho klientoch, bolo málo známe. Jeden z tých, ktorí ho poznali z práce na Wall Street, ho opísal v rozhovore s New York Magazine v roku 2002 ako “postava typu Gatsby” [Jay Gatsby, hrdina románu The Great Gatsby Francis Scott Fitzgerald].

“Poznal som Jeffa 15 rokov. Úžasný chlapík,” citovali noviny Donald Trump. “Je to s ním veľa zábavy. Dokonca hovoria, že miluje krásne ženy rovnako ako ja a mnohí z nich sú dosť mladí.”

Epstein mal filantropickú povesť. V roku 2003 sa dostal na titulky a daroval na Harvardskej univerzite 30 miliónov dolárov.

Odhady jeho bohatstva sa líšia. Podľa materiálov súdu na Floride, ktorý vedie NBC News, finančník vlastní nehnuteľnosti na Panenských ostrovoch, Spojených štátoch, Mexiku a Francúzsku.