Manažérov France Telecom odsúdia za šikanovanie

Vo Francúzsku sa skončil súd, ktorý riešil prípady obťažovania na pracovisku, alebo mobbingu.  Dokončil sa súdny proces s bývalým šéfom francúzskeho telekomunikačného giganta France Telecom a niekoľkých bývalých vrcholových manažérov spoločnosti.

Mobbing je druh rafinovaného šikanovania na pracovisku. Samotný pojem mobbing má základ v angličtine, pričom mob hromadne napadnúť, dotierať) a Súd viac ako dva mesiace počúval svedectvo bývalých zamestnancov spoločnosti a ich príbuzných, ktorí povedali, že sa stali obeťami zastrašovania a obťažovania na pracovisku, v dôsledku čoho podľa prokuratúry mnohí spáchali samovraždu.

Vlna samovrážd vo Francúzsku Telecom v rokoch 2008 – 2009 šokovala verejnosť a nastolila otázky o stave firemnej kultúry v telekomunikačnom gigante. Ide o prvý takýto proces vo Francúzsku, kde sú vypočuté obvinenia z obťažovania na pracovisku. Verdikt v prípade France Telecom môže mať obrovský vplyv na riadenie veľkých podnikov vo všeobecnosti, hovoria právnici.

Medzi rokmi 2008 a 2011, 19 zamestnancov spoločnosti France Telecom, ktorí odvtedy zmenili svoje meno na Orange, spáchali samovraždu. Didier Lombard a zvyšok obžalovaných na súde popierali, že ich pokusy o reštrukturalizáciu spoločnosti viedli k samovraždám.

Prokurátor požiadal o najzávažnejší trest: pokutu vo výške 75 tisíc eur pre spoločnosť a jeden rok vo väzení pre troch bývalých vrcholových manažérov. Očakáva sa, že rozsudok bude vyhlásený 20. decembra.