Elon Musk manipuluje kurzy kryptomien

NEW YORK – Tri neznáme kryptomeny naraz – VikingsChain, Viking Swap a Space Vikings – podľa údajov CoinMarketCap zdraželi o stovky percent.

Kurz mincí bol ovplyvnený zverejnením informácií miliardára Elona Muska na Twitteri.

Zakladateľ spoločností Tesla a SpaceX zverejnil na svojom účte snímku astronauta, ktorý letel na Mesiac a našiel tam stredovekú vikingskú loď. Pod postavou astronauta je podpis „Vikingovia? Vážne? No tak…“, k čomu sám Musk dodal: „Áno, dokonca aj na Mesiaci.“ Tweet odkazuje na populárnu frázu “Na Mesiac!” („Na Mesiac!“), ktorý popisuje prudký nárast ceny meny, keď sa graf rastu cien stáva takmer vertikálnym

Najvyššiu cenu po skoku dosiahol token Viking Swap – ráno 3. novembra vzrástol o 3715 percent v porovnaní s uzavretím obchodovania deň predtým, na 0,3088 USD. V čase uverejnenia poznámky sa jej náklady naďalej zvyšujú. Výrazný rast vykázal aj token VikingsChain, ktorý zdražel o 347,4 percenta na 0,1141 USD. V čase zverejnenia novinky cena výrazne klesla a dosiahla 0,0465 USD. Coin Space Vikings vzrástol takmer o 600 percent na 0,00000000907 USD a naďalej rastie cena.

Sieť vysvetľuje publikáciu Muska tým, že v stredovekých kronikách boli poznámky o vznešenom nórskom navigátorovi a prieskumníkovi Floki Wilgerdarson. V historickom dokumente „Kniha o osídlení Islandu“ je nazývaný veľkým Vikingom. Po Floki pomenoval Musk svojho nového maznáčika, šteniatko plemena Shiba Inu.

V októbri sa cena Dogecoinu, jednej z desiatich najväčších kryptomien, zvýšila za štyri hodiny o 13 percent. Token sa zvýšil po Muskovom tweete: miliardár na svoj účet zverejnil kresbu zvieraťa podobného psovi s raketou v labkách.