Londýn: skrachovali štyri energetické firmy

LONDÝN – V Spojenom kráľovstve za jeden deň vyhlásili finančnú insolventnosť štyri energetické spoločnosti.

Príslušné oznámenie zverejnil Úrad pre trhy s plynom a elektrinou (Ofgem) na svojej webovej stránke. Dôvodom zatvorenia spoločností bol rast cien plynu v Británii, ktorý pokračuje v súvislosti s novými obavami spojenými s obmedzenými dodávkami paliva do Európy z Ruska, píše The Guardian.

Ofgem uviedol, že platobná neschopnosť Omni Energy Limited, MA Energy Limited, Zebra Power Limited a Ampoweruk Ltd by zanechala približne 24 000 domácností bez dodávateľa energie. Od začiatku septembra 2021 v Británii skrachovalo 17 takýchto spoločností, čo celkovo postihlo viac ako dva milióny domácností. Masívna platobná neschopnosť britských energetických spoločností bola dôsledkom prudkého rastu cien na svetovom trhu s energiou.

Ruský prezident Vladimir Putin zároveň predtým vyzval Gazprom, aby zvýšil objemy plynu v európskych zásobníkoch. Spoločnosť má začať plánované práce na dodávkach do Európy po prečerpaní plynu do podzemných zásobníkov v Rusku. Dodatočné objemy palív by podľa Putina mali stabilizovať ceny na európskom energetickom trhu. Šéf Gazpromu Alexej Miller spresnil, že spoločnosť dokončí čerpanie plynu do ruských podzemných zásobníkov do 8. novembra.

V Európe vznikla energetická kríza v dôsledku rastúcej spotreby a rastúcich cien palív. Začiatkom októbra 2021 ceny plynu dosiahli 2 000 dolárov za tisíc metrov kubických. Vysoké náklady na plyn tiež podnietili vlády a spoločnosti, aby sa obrátili na alternatívne zdroje paliva, ako je uhlie, čo tiež zvýšilo ceny. Analytici Bloombergu predpovedali, že európske krajiny si čoskoro začnú navzájom kradnúť palivo, čím zachránia svoje obyvateľstvo pred chladnou zimou. Zásobníky plynu v európskych štátoch sú naplnené na 71 percent, čo je takmer o 20 percent za normou.