Ekonomika USA sa zotaví skôr ako zvyšok sveta, no za cenu rekordného schodku obchodnej bilancie

PARÍŽ / BRATISLAVA – Podľa aktuálnej ekonomickej analýzy očakávame, že po 3,5 % poklese v roku 2020 dôjde tento rok k rastu HDP Spojených štátov o 5,7 %. Konštatuje na margo novej analýzy Coface Ján Čarný, generálny riaditeľ Coface pre Slovenskú republiku a Česko.

To by umožnilo americkej ekonomike vrátiť sa na predkrízovú úroveň už v polovici roka 2021, teda skôr než ostatné rozvinuté ekonomiky,“ Nadnárodná spoločnosť Coface je globálnym lídrom v poistení pohľadávok firiem a manažovaní ich kreditného rizika. K oživeniu amerického hospodárstva dôjde aj vďaka bezprecedentnej fiškálnej reakcii vlády na ekonomickú krízu. Balíček na podporu ekonomiky, ktorý v marci 2021 prijala americká vláda, predstavuje 1,9 bilióna USD. Coface odhaduje, že by schodok obchodnej bilancie mohol v dôsledku tohto stimulačného plánu vzrásť o 56 miliárd dolárov.

Záchranný plán pre ekonomiku USA: Silné oživenie, ale stále väčší obchodný deficit

Ako odpoveď na šok z pandemickej krízy Covid-19 pripravili USA masívny stimulačný balíček. Opatrenia na oživenie prijaté tento rok v marci zahŕňajú výdavky vo výške takmer 1,9 bilióna USD (9 % HDP). Z nich bude viac ako tretina napumpovaná do americkej ekonomiky ešte tento rok a zvyšok v priebehu desiatich rokov. Okrem toho Kongres už v roku 2020 schválil podporu oživenia vo výške takmer 4 biliónov USD.

Vzhľadom na rýchly nástup vakcinácie proti Covid-19 v Spojených štátoch (viac ako štvrtina populácie už dostala do konca marca aspoň prvú dávku) očakáva Coface silný nárast domácej spotreby obyvateľstva. Tá pomôže tento rok rastu ekonomiky o 5,7 % po vlaňajšom poklese o 3,5 %. Podľa Coface sa tak USA ako jedna z prvých krajín vo svete vráti výkonnosťou ekonomiky ešte v tomto polroku na predkrízovú úroveň. „Očakávaný „boom“ spotreby v USA však vyvolá dopyt po dovoze a položí základy rekordného obchodného deficitu. Podľa Coface by stimulačný balíček mohol viesť k ďalšiemu deficitu 56 miliárd USD. V dôsledku toho by sa mohol prehĺbiť schodok obchodnej bilancie s Mexikom, ale tiež s Nemeckom, Južnou Kóreou, Brazíliou a Indiou,“ spresnil Ján Čarný.

Dopad osemročného investičného plánu do americkej infraštruktúry v objeme 2 biliónov USD, ktorý nedávno predstavil Biely dom, sa prejaví až po roku 2021. Hocako, zvýšenie daní, ktoré to zafinancuje a bude rozložené na 15 rokov, prehĺbi deficit federálneho rozpočtu a rast obchodného deficitu.

Deficit ťahaný spotrebou Spojené štáty majú ako najväčší svetový dovozca a druhý najväčší vývozca deficit obchodnej bilancie už od začiatku 70. rokov. Schodok dosiahol vlani rekordnú úroveň vo výške viac ako 900 miliárd USD. Vplyv na to mal rast obchodného napätia – najmä s Čínou – a pandémia Covid-19, čo narušilo obchodné toky.

Historicky je schodok obchodnej bilancie USA daný veľkým dovozom reagujúcim na domácu spotrebu. Od roku 2015 dochádza k poklesu objemu priemyselných výrobkov a materiálov v deficite obchodnej bilancie. USA sa stali čistým vývozcom zemného plynu v roku 2017 a následne, na konci roku 2019, aj ropy a ropných produktov.

Hoci sú výrobky určené k nákupu zo strany ďalších firiem najdôležitejšou americkou exportnou položkou (34 % z celkového objemu v rokoch 2010 až 2020), rástol ich vývoj menším tempom než dovoz. A to aj kvôli problémom Boeingu v posledných dvoch rokoch a následne v dôsledku pandémie Covid-19.

USA verzus Čína

Obchodná vojna s rozporuplnými výsledkami Donalda Trumpa zvýšila podiel Číny na obchodnom deficite USA. V rokoch 2010 až 2020 pripadalo na vrub obchodu s Čínou zhruba 44 % schodku. A hoci došlo k poklesu rekordného maxima, ktorý v roku 2018 predstavoval takmer 420 miliárd USD.

Donald Trump nedokázal splniť svoj sľub z roku 2016, že výrazne zníži celkový deficit. Ten bol na konci jeho mandátu vyšší, než keď nastúpil do úradu. Aj keď opatrenia v oblasti ciel znížili schodok obchodnej bilancie s Čínou v roku 2019 o 18 %, takmer tri štvrtiny tohto poklesu vyvážil rast schodku obchodnej bilancie so zvyškom sveta. Podobná situácia bola aj vlani. Obchodná vojna medzi Čínou a USA, ktorá priniesla nárast obchodných prekážok, tak mala zmiešané výsledky.