Ekonomika smúti aj v januári 2021

BRATISLAVA – Ekonomická nálada na Slovensku bola v januári pesimistickejšia ako pred mesiacom. Informuje o tom štatistický úrad SR.

Sezónne upravený indikátor ekonomického sentimentu (IES) klesol o 4,8 bodu na hodnotu 80,6. Nadobudol tak najhoršiu hodnotu od júna minulého roka a značne sa vzdialil od svojej úrovne spred pandémie koronavírusu. Dôvera sa výrazne znížila v službách, v menšej miere u spotrebiteľov, v priemysle a v obchode. V stavebníctve zostala na úrovni minulého mesiaca. Aktuálna hodnota IES je o 18,6 bodu horšia ako v rovnakom období minulého roka a nachádza sa pod úrovňou dlhodobého priemeru o 21,9 bodu.

Indikátor dôvery v priemysle v januári poklesol o 4 percentuálne body na hodnotu -4,3 (zo sezónne očistených údajov). Vývoj indikátora ovplyvnil pokles objednávok. V januári sezónne upravený indikátor dôvery v stavebníctve zostal na úrovni predchádzajúceho mesiaca (-47,5), keď nepriaznivý vývoj hodnotení očakávanej zamestnanosti bol eliminovaný priaznivým vývojom celkovej úrovne objednávok.

Aktuálny výsledok je pod úrovňou dlhodobého priemeru o 23,5 bodu. Indikátor dôvery v obchode klesol v januári 2021 v porovnaní s decembrom 2020 o 1,3 percentuálneho bodu na hodnotu 2,0. Pokles bol ovplyvnený najmä rastom zásob tovarov a negatívnejším hodnotením súčasných podnikateľských aktivít (zo sezónne očistených údajov). Sezónne očistený indikátor dôvery v službách v januári po predchádzajúcom náraste opäť klesol, jeho hodnota (-24,3) sa v porovnaní s decembrom znížila o 7,6 percentuálneho bodu. Vývoj indikátora bol ovplyvnený pesimistickejšími hodnoteniami dopytu za posledné tri mesiace, ale najmä očakávaného dopytu, pričom podnikateľskú situáciu respondenti hodnotili priaznivejšie.

Spotrebiteľská atmosféra na Slovensku bola na začiatku januára pesimistickejšia ako predchádzajúci mesiac. Sezónne upravený indikátor spotrebiteľskej dôvery medzimesačne klesol o 4,3 bodu na hodnotu -36,9. Indikátor tak opäť klesol na najhoršiu hodnotu od mája minulého roka a nachádza sa výrazne pod úrovňou spred pandémie koronavírusu, avšak stále je relatívne vzdialený od najhoršej hodnoty z apríla. Respondenti boli v porovnaní s minulým mesiacom výrazne pesimistickejší  v očakávaniach vývoja nezamestnanosti a v menšej miere taktiež v očakávaniach finančnej situácie domácností,  celkovej hospodárskej situácie a úspor v domácnostiach. V porovnaní so situáciou pred rokom boli respondenti pesimistickejší o 25 bodov a aktuálny výsledok sa nachádza pod úrovňou dlhodobého priemeru o 17,1 bodu.