Eat Just s umelými tekutými vajciami

NEW YORK – Americká spoločnosť Eat Just z USA, by  chcela po celom svete nahradiť kuracie vajcia umelými, ktoré sa predávajú v tekutej forme.

Spoločnosť Eat Just vznikla v roku 2011 a sídli v San Franciscu v Kalifornii. Spoločnosti sa podarilo prilákať financovanie z niekoľkých veľkých fondov, vrátane singapurského Temasek, ako aj od známeho hongkonského rizikového kapitalistu Li Kashina. Ich investície umožnili spoločnosti Eat Just získať status jednorožca – takzvanej spoločnosti, ktorej trhová hodnota presahuje miliardu dolárov.

V októbri spoločnosť Eat Just oznámila, že chystá na kapitálovom trhu získať 200 miliónov dolárov predajom časti svojich akcií. Ak obchod s akciami prejde, kapitalizácia spoločnosti dosiahne 2 miliardy dolárov. Finančné prostriedky sa tiež použijú na vybudovanie závodu na výrobu umelých bielkovín investovaním 120 miliónov dolárov v jednej z ázijských krajín.

Umelá náhrada vajec predávaná v tekutej forme pod značkou Just Egg je produkt spoločnosti, ktorý vyvoláva najväčšie diskusie. Podľa spoluzakladateľa a vedúceho firmy Eat Just Josha Tetricka vedenie dúfa, že v blízkej budúcnosti si rastlinné vajcia obľúbia nielen vegetariáni, ale aj všetci ľudia, ktorí sa starajú o svoje zdravie.

Tetrik vidí najväčší potenciál na ázijskom trhu, pretože obyvatelia krajín z tejto časti sveta sa aktívnejšie zaujímajú o zdravé stravovanie ako ostatní. V súčasnosti tvoria ázijské krajiny asi 64 percent svetového trhu s kuracími vajcami, čo sa vlani odhadovalo na 200,8 miliárd dolárov. Spoločnosť Eat Just tiež vyrába náhradu majonézy, ktorá sa predáva vo všetkých hlavných obchodných reťazcoch v USA.

Doma spoločnosť Eat Just tiež zaznamenala zvýšený dopyt po náhradách tradičných rastlinných potravín. Miestny trh vzrástol v minulom roku o 11 percent na 5 miliárd dolárov, a to najmä vďaka výrobcom umelého mäsa Beyond Meat and Food Impossible.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.