Donald Trump je podľa Georga Sorosa narcisista

NEW YORK – Miliardár George Soros v roku 2020 povedal, že prezident Donald Trump je  podvodník a narcisita.

Ako poznamenal jeho narcisizmus dostáva patologický rozmer. Je tvrdenie sa nedá overiť.

Narcizmus alebo sebaláska (príslušná osoba sa volá narcis alebo narcista) je patologický stav charakterizovaný nadmerným záujmom o vlastnú osobu; nazvaný podľa Narcisa. V psychoanalýze stav, v ktorom sa Ja stalo vlastným sexuálnym objektom; u Ericha Fromma obranný mechanizmus proti strate sebaúcty; v súčasnej psychiatrii  druh psychopatie u človeka, ktorý vníma len seba a svoje záujmy.

George Soros otvorene kritizuje systém finančných špekulácií, napriek tomu, že sú základom jeho majetku, pretože znemožňujú hospodársky rozvoj v mnohých nevyspelých krajinách. Mnohé z problémov svetovej nerovnováhy prisudzuje nedostatkom vlastným trhovému fundamentalizmu (market fundamentalism).

Americký minister financií Scott Bessent roky pracoval pre Georgea Sorosa a zdá sa, že teória legendárneho investora o reflexívnosti zanechala na budúceho člena Trumpovej administratívy veľký dojem.

Soros predpovedal, že vnímanie trhu a realita existujú v samozosilňujúcej spätnej väzbe: presvedčenie o fundamentoch formuje trhy a trhy formujú finančnú a ekonomickú realitu. Od nástupu do čela Trumpovho ekonomického tímu sa Bessent snažil mocne ovplyvniť vnímanie trhu, aby sa cyklus posunul priaznivým smerom. Ale každý prvok jeho býčieho príbehu je aspoň do určitej miery kompenzovaný kontraproduktívnymi krokmi administratívy.

Soros je žiakom Karla Poppera, s ktorým si i živo dopisoval, a hovorí, že jeho investičné stratégie sú založené na Popperovom skepticizme o spoľahlivosti akejkoľvek ľudskej viery.

Sir Karl Raimund Popper (* 28. júl 1902, Viedeň, Rakúsko – † 17. september 1994, Londýn, Spojené kráľovstvo) bol filozof rakúskeho pôvodu, v roku 1937 emigroval na Nový Zéland a od roku 1946 žil v Londýne. Bol významným predstaviteľom moderného liberalizmu, teórie vedy a filozofie. Jeho vedecká činnosť je zastúpená aj na poli logiky, fyziky, biológie, sociológie a politológie. Je považovaný za zakladateľa kritického racionalizmu.

Ako filozof Soros popularizuje koncepty dynamickej nerovnováhy (dynamic disequilibrium), statickej nerovnováhy (static disequilibrium) a takmer rovnovážnych podmienok (near-equilibrium conditions). Jeho publikácie sa zameriavajú na koncept reflektivity (reflexivity).

Vo svojej knihe Vek omylnosti jasne píše, že sa angažuje v politike prostredníctvom svojich nadácií: “Je veľa problémov, ktoré presahujú štátne hranice. Napríklad stojíme pred globálnou energetickou krízou. A v rámci štátnych hraníc vládcovia často zneužívajú svoju moc. Keď zneužívanie dosiahne bod, kde ľud nemá nijaké iné útočisko, je povinnosťou medzinárodného spoločenstva, aby zasiahlo. To je pôda pre to, čo Karl Popper nazýval postupným sociálnym inžinierstvom, a ja som pripravený angažovať sa v ňom osobne i prostredníctvom svojich nadácií”.